Уставниот суд и во скратен состав работи во корист на министрите и функционерите. Судот кој треба да го штити Уставот и граѓаните повторно се стави на оние кои народски кажано „не се за жалење“.

Па така, Уставниот суд донел одлука со која се укинуваат два члена од Законот за плати и надоместоци на избраните и именуваните функционери. Со укинувањето на овие членови платите на функционерите ќе се зголемат за 78 отсто.

Што значи тоа во бројки

фото: Фејсбук/ Артан Груби

Еден функционер, градоначалник или носител на јавна функција сега ќе има плата над над 1.500 евра а пак министрите 1.800 евра.

Досега ниту еден министер, ниту градоначалник не се пожали на одлуката на Уставниот суд.
Единствен кој имаше реакција е градоначалникот на Аеродром Тимчо Муцунски.

Тој вети дека зголемувањето на платата, согласно одлуката на Уставниот суд во целост ќе го донираза хуманитарни цели за семејства со ниски месечни примања и семејствата на уставобранителите.

Уставниот суд донесе одлука со која се предвидува зголемување на платите за носители на јавни функции. Јас морам да ја почитувам таа одлука бидејќи е донесена од страна највисокиот орган кој ја штити уставноста во Македонија. Но, можам разликата да ја донирам и тоа со задоволство ќе го направам.

Тој ги повика и останатите колеги од сите партии да го следат неговиот пример.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.