Ознака: Уставен суд
Македонија 13.05.20 | 18:57

Уставен утре ќе одлучува за прашања поврзани со изборите

Задолжувањето на ДИК да објави Роковник за продолжување на изборните дејствија ден по завршувањето на вонредната состојба е едно од спорните прашања за кои утре ќе...

Македонија 12.05.20 | 15:49

Уставен ја поништи Уредбата за минималец на функционерите, судиите и обвинителите

Уставниот суд одлучи да ги поништи уредбите на Владата за минимална плата на функционерите, судиите и обвинители. Одлуката е донесена откако пред две недели уставните...

Македонија 12.05.20 | 15:36

Уставниот суд в четврток ќе расправа за полицискиот час – вонредната состојба нема да биде предмет на проверка

Во четврток Уставниот суд ќе расправа за тоа дали полицискиот час, односно забраната за движење во одреден периодот од денот, како мерка за заштита од корона вирусот,...

Македонија 06.05.20 | 15:21

Дали уставните судии ќе покренат постапка за втората вонредна состојба на Пендаровски?

Уставниот суд нема да ја оценува уставноста на првата одлука на претседателот Стево Пендаровски за прогласување вонредна состојба во државата која беше донесена на...

Македонија 06.05.20 | 14:28

Собранието нема да се врати, Уставниот суд по вторпат се изјасни дека не постојат услови

Не постојат услови за прифаќање на иницијативата на судијата д-р Осман Кадриу за поведување постапка по службена должност за оценување на уставноста и законитоста...

Македонија 06.05.20 | 12:45

Наместо втората, Уставен суд ја оценуваше првата вонредна состојба на Пендаровски

Нема основа да се поведе постапка за оценување на уставноста за прогласување на вонредната состојба од претседателот Стево Пендаровски од 18 март, оценија уставните...

Македонија 05.05.20 | 08:46

Мурати: Уставниот суд утре ќе одлучува дали ќе отвори постапка за одлуката за распуштање на Собранието

Претседателот на Уставниот суд Сали Мурати во интервју за МИА најавува дека утре, по завршувањето на седницата, на работен состанок ќе се расправа по предлогот на судијата...

Македонија 03.05.20 | 21:50

Уставен суд в среда ќе одлучува дали ќе има постапка за Собранието

В среда по седницата на Уставниот суд, ќе имаме работен состанок на кој судиите ќе заземе став дали да ја прифатиме иницијативата и под службена должност да поведеме...

Свет 03.05.20 | 18:25

Ограничување на луѓето не смее да има: Уставен суд на покраина во Германија ги укина корона мерките

“Уставниот суд на сојузната покраина  Saarland ги поништи строгите политички ограничувања  во врска со корона вирусот  и на луѓето повторно им даде поголема слобода. Судијата...

Македонија 30.04.20 | 10:17

Уставниот суд цени уставност, а не причини за распуштање на Собранието

Власта не се откажува од намерата да го свика Собранието и покрај тоа што тоа е распуштено. Новиот обид ќе биде направен преку Уставниот суд, преку иницијатива за негово...

Македонија 29.04.20 | 19:49

Преку Уставен суд: Собранието ќе се врати само за да ги потврди уредбите на Владата и да создаде терен за избори?

Идната недела се очекува Уставниот суд да ја разгледа уставноста на двете одлуки на претседателот Стево Пендаровски за прогласување вонредна состојба, објавува „Алсат“. Иницијативите...

Македонија 29.04.20 | 17:03

Сите уставни судии биле сложни да не им се намалат платите

Уставниот суд, по повод вчерашното соопштение на Владата по однос на одлуката на Судот за поведување постапка за оценување на уставноста и законитоста на Уредбата со...

Македонија 29.04.20 | 16:50

Куќи, станови, накит: „Гладниот“ претседател на Уставен суд тежи над 200.000 евра

Претседател на Уставниот суд Сали Муарати  кој рече дека судиите се гладни има една куќа и два стана, тој и неговото најтесно семејство тежат повеќе од 200 илјади евра,...

Твитови 28.04.20 | 18:35

Да не избрзуваме со заклучоци, може ќе го донираат својот поврат од МојДДВ

Но да не избрзуваме со заклучоци, може ќе го донираат својот поврат од МојДДВ. pic.twitter.com/sX22zHNmgV — Џагдиша (@dzagdisha) April 28, 2020 Уставниот суд одлучи министрите, пратениците...

Македонија 28.04.20 | 15:43

Уставниот суд одлучи министрите, пратениците и директорите да земаат цела плата

Уставниот суд на денешната седница донесе одлука дека министрите, пратениците, директорите, градоначалниците и останатите именувани функционери нема да бидат на минималец...

Македонија 28.04.20 | 12:05

Платите на поранешното СЈО дадени во вонредена состојба денеска пред Уставен суд

  На дневен ред на Уставниот суд денеска се најде Уредбата со која на вработените во СЈО за време на вонредна состојба  им се исплатија заостанатите плати.. Владата...

Македонија 24.04.20 | 21:01

Уставен суд наскоро ќе расправа за СЈО, судии, Закон за буџет…

Уставниот суд на Република Македонија на седница која треба да се одржи на 28 април ќе расправа за шест точки меѓу кои и за СЈО, судии, Закон за буџет, примена на Законот...

Фудбал 22.04.20 | 16:07

Бејл е разочаран од поразот на неговиот поранешен клуб во финалето на ЛШ

Фудбалерот на Реал Мадрид, Герет Бејл зборуваше за настапите на Тотенхем во Лигата на шампиони во 2018/19 година. – Сите сакаа да го гледат финалето во Лигата на шампионите....

Македонија 22.04.20 | 15:57

Судот оформи предмет: Ќе паднат ли платите на СЈО на Уставен?

По информации објавени од некои медиуми, Уставниот суд информира дека нема оформено предмети за оценување на уставноста и законитоста на одлуката на Владата за доделување...

Македонија 22.04.20 | 13:17

Само Уставниот суд може да ги врати пратениците во Собрание и никој друг

Иницијативата на СДСМ за собирање на потписи за повторна работа на Парламентот нема никаква правна основа. Само Уставниот суд е тој што може да го врати Собранието во...