Ознака: Уставен суд
Македонија 19.12.19 | 14:32

Иницијативата за оценка на уставноста на Законот за употреба на јазиците пред Уставниот суд

Професорката по Уставно право и политички систем на Правниот факултет и член на Венецијанската комисија, Тања Каракамишева, денеска ја поднесе Иницијативата за оценка...

Македонија 18.12.19 | 20:19

Мицкоски открива: Во моментов Заев врши притисок врз Уставниот суд за да си обезбеди амнестија

Добивам повеќе неформални информации дека луѓе пратени од Зоран Заев, преку свои канали се јавуваат, вршат притисок и насочуваат точката која се однесува на оценка...

Македонија 12.12.19 | 13:27

Осум иницијативи чекаат, една прифатенa: Ќе се охрабри ли Уставниот суд да расправа за Законот за јазици?

Откако Венецијанската комисија се изјасни негативно за Законот за јазици, како да почна да се буди и Уставниот суд. Судот завчера ја прифати иницијативата на партијата...

Македонија 11.12.19 | 15:23

Уставен суд ја прифати иницијативата на Левица за Законот за јазици

Димитар Апасиев на Фејсбук објави дека Уставниот суд ја прифатил иницијативата за оценување на уставноста за Законот за јазици. Во образложението на судот се наведува...

Колумни 11.12.19 | 12:51

Урнисан Уставен суд

Михајло Маневски Господине Мурати, Повод да Ви се обратам е вашето интервју за новинската агенција МИА. Најпрвин Ви го честитам изборот за претседател на Уставниот...

Македонија 05.12.19 | 15:37

Сега не било потребно автентично толкување: Премиерот во заминување му кажа на Утавниот суд каква одлука да донесе

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека Уставниот суд треба да постапува согласно одлуката на собраниската Законодавно-правна комисија , која заклучи оти не е потребно...

Македонија 04.12.19 | 17:21

Уставен суд се произнесе: Собранието има право да одлучи кому ќе даде амнестија

Уставниот суд денеска се произнесе дека Собранието има право да одлучи кому ќе даде амнестија за настаните од 27 април. Мнозинството уставни судии се на став дека амнестија...

Македонија 04.12.19 | 10:01

Уставниот суд ја повлече точката за нацрт-расправата за Законот за помилување

Уставниот суд на денешната седница ја повлече точката за нацрт-расправата за Законот за помилување. Ова барање дојде на предлог на уставниот судија Осман Кадриу, со...

Македонија 02.12.19 | 14:55

Уставен суд: Врз нас се врши притисок за нормално функционирање и владеење на правото

На 27.10.2019 година, Уставниот суд на Македонија, по поднесената иницијатива за оценка на уставноста на членот 11-а од Законот за дополнување на Законот за помилување, Судот...

Македонија 01.12.19 | 10:32

Ако Заев продолжи со притисоци врз судската власт, ВМРО-ДПМНЕ ќе излезе со граѓаните на протести

Зоран Заев преку Уставниот суд создава можност по поразот на предвремени парламентарни избори да биде амнестиран за сите коруптивни афери и зделки познати во јавноста,...

Македонија 30.11.19 | 21:27

Стојановски: Немам политичка заднина, очекувам иницијативата да биде прифатена

Политички мотиви немал, а единствена цел за иницијативата со која Уставниот суд би можел да ги воскресне аболициите на екс-шефот на државата Иванов, била заштита на...

Македонија 30.11.19 | 13:29

Пандов: Остана само Уставниот да одлучи дека Заев и Верушевски се слободни луѓе, а единствени виновници во Македонија се патриотите од 27 април

Беше тоа крајот на јануари 2015 година кога тогашниот премиер на Република Македонија Никола Груевски излезе на прес-конференција на која обзнани дека имал неколку средби...

Македонија 30.11.19 | 13:17

Одлуката на Уставниот суд е политичка, а не е правна: Само на политичар-криминалец може да му текне да ја злоупотреби аболицијата во овој момент

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски на прес-конференција одржана денеска го изнесе ставот на партијата по однос на отворањето на прашањето за амнестиите во...

Македонија 29.11.19 | 16:44

Мицкоски: Дебата за Уставниот суд е стратегија на Заев за негов спас од политичка и кривична одговорност

Симтоматично преку ноќ, и на само неколку месеци пред изборите, станува актуелна темата со одлучувањето на Уставниот суд, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан...

Македонија 29.11.19 | 13:53

ВМРО-ДПМНЕ: Oдлукатa на Уставниот суд е јасен показател дeкa целосно се потчинија на волјата на Заев и СДСМ

Зоран Заев преку Уставниот суд создава можност после поразот на следните предвремени парламентарни избори да биде амнестиран за сите коруптивни афери и зделки познати...

Македонија 29.11.19 | 12:34

Дескоска бара Собранието да спречи помилувањата на Иванов да поминат на Уставен суд

Министерката за правда Рената Дескоска денеска го повика Собранието да даде автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување со цел, како што наведе, да се...

Македонија 29.11.19 | 12:08

Само тројца уставни судии биле против да се расправа за повлечената аболиција на Иванов

Уставниот суд со 6 гласа за и 3 против донесе одлука да се преиспита уставноста на актот со кој беше повлечена аболицијата на Иванов за 56 тогашни функционери. Против поведување...

Македонија 19.11.19 | 19:53

Уставниот суд ја разгледа иницијативата за застарување на предмети, одлука на една од наредните седници

Уставните судии на денешниот стручен колегиум ја разгледаа иницијативата за член 353, став 5 од Кривичниот законик кој се однесува на застарување на предметите или намалување...

Македонија 19.11.19 | 08:30

Уставните судии ќе расправаат за иницијативата за застарување на делата за злоупотреба на службена должност

Уставните судии денеска на колегиум ќе дискутираат по иницијативата за член 353, став 5 од Кривичниот законик, која се однесува на застарување на предметите или намалување...

Македонија 18.11.19 | 21:52

Уставните судии утре на колегиум на кој детално ќе дискутираат по иницијативата за членот 353, став 5 од Кривичниот законик

Претседателот на Уставниот суд Сали Мурати за утре закажал колегиум со судиите, на кој детално ќе дискутираат по иницијативата за членот 353, став 5 од Кривичниот законик,...