Новинарот Борјан Јовановски порачува дека е крајно време за Владата да одлучи дали Марјан Забрчанец ќе биде координатор за иницијативата Отворен Балкан или ќе „изигрува“ главен уредник на голем број провладини портали и интернет страници.

Двете функции не одат заедно, пишува ЈовановскиRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.