Ознака: Марјан Забрчанец
Македонија 22.06.22 | 23:59

Дали Забрчанец потврди дека Владата го прифати францускиот предлог?!

Не смееме да се плашиме од преговорите за членство во ЕУ. Напротив, треба со засукани ракави да ја зграбиме секоја можност за чекор напред кон членство во Унијата. Полесен...

Македонија 16.02.22 | 18:34

Го вдомија: Забрчанец назначен за Национален координатор за Отворен Балкан

Владата на Република Македонија на денешната 15-та седница го прифати предлогот на Комисијата за именување и донесе одлука Марјан Забрчанец, да го именува за Национален...

Македонија 11.02.22 | 10:13

Забрчанец: Придонесовме за демократизација на општеството

Со својот ангажман и со ангажманот на мојот тим и на Пи-Ар секторите на министерствата дадовме суштински придонес и државата ја доби најтранспарентната влада од независноста...

Македонија 10.02.22 | 12:18

На местото на Забрчанец: Ана Андреева е новa раководителка на комуникацискиот сервис на Владата

Ана Андреева од денеска ќе биде одговорна за комуникациите и односите со јавност во Владата, на позицијата Секретар за комуникации и јавни политики во рамки на Канцеларијата...

Македонија 26.12.21 | 09:27

ВМРО-ДПМНЕ: Заевци, Забрчанец и екипата диктирале вести, за да ја сокријат бедата и криминалот на владата

Заевци, Забрчанец и екипата диктирале вести за да ја сокријат бедата и криминалот на владата. Марјан Забрчанец и СДСМ вршеле притисоци врз медиумите и диктирале вести,...

Македонија 25.12.21 | 18:01

Во суштината на професијата односи со јавноста на Забрчанец му било да ги контролира медиумите

Советникот за односи со јавноста во Кабинетот на премиерот Марјан Забрчанец, кој има посложен назив на позицијата отколку што има формално образование, вели дека Бојан...

Македонија 25.12.21 | 11:53

Стоилковски: Забрчанец да одговори дали на дневна основа бил во комуникација со Боки, дали му давал насоки и линкови што да објавува

Вчера Бојан Јовановски, сопственик на медиум, според Зоран Заев – провладин медиум, директно го именува Марјан Забрчанец, пет години главниот човек на Заев за владината...

Македонија 03.12.21 | 11:41

Претседателот и пола влада на аеродром, Забрчанец возбуден дека носењето на посмртните останки ќе оди „live“

На Меѓународниот аеродром „Скопје“ пристигнаа двата авиона со посмртните останки на жртвите во автобуската несреќа во Бугарија. Полетувањето на авионите беше пролонгирано...

Македонија 29.10.21 | 11:27

Тасевски до Забрчанец: Да ти каже нешто глумецот, во недела почнува последната епизода од вашиот неславен крај како партија и власт

А бе Забрчанец, сега да ти каже нешто стендап комичарот ко што ме нарекуваш за да ме омаловажиш, зашто имам име и презиме, пишува на Фејсбук актерот Сашо Тасевски. Ко што...

Македонија 28.10.21 | 11:23

Тасевски: Забрчанец, дали ова твое потекло беше услов да станеш пропагандист на Заев?

Забрчанец фактчекеру и вистинољубецу наш! Де кажи дали овој лепотан и благонадежен Блгарин кој е подмочан на сликава во окупаторска бугарска униформа е твој дедо?,...

Македонија 28.09.21 | 16:31

Забрчанец: Го задржавме првото место по транспарентност во регионот

Горди сме што повторно сме на прво место по отвореност и транспарентност во регионот. Да се биде на последно место во 2016 година, да се стигне до првото место и да се задржи...

Македонија 29.07.21 | 00:33

Власта цензурира македонски медиуми – за едни забрането, за други дозволено

Телевизијата Канал 5 го контактирала советникот на премиерот Зоран Заев со барање за дозвола на снимање за време на прошетката по кејот на Вардар, но од таму им било...

Вести 25.05.21 | 14:26

Забрчанец пред ООН: Преку транспарентност и брзо информирање се спротивставуваме на дезинформаторите

Националниот координатор за стратегиски комуникации во Владата на Македонија Марјан Забрчанец вчера вечер преку видеообраќање учествуваше на Тематската...

Македонија 04.05.21 | 12:35

Героски: Забрчанец шири лажнa вест

Забрчанец шири лажнa вест, вели новинарот и уредник Бранко Героски, коментирајќи го интервјуто на националниот координатор за комуникации, за „Слободен печат“, во...

Македонија 04.05.21 | 12:22

Забрчанец: Сега медиумите што ја критикуваат власта не се јавно етикетирани и омаловажувани од највисоки владини претставници

Груевски може да биде само негативен пример кога станува збор за јавните комуникации и за јавниот интерес. Сигурен сум дека не може да е добро да “допираме” до медиумите...

Македонија 21.03.21 | 20:58

Забрчанец: СДСМ одлучи да го употреби лидерството на Заев за да му подари на македонскиот плурализам модел за внатрепартиска демократизација

СДСМ одлучи да го употреби лидерството на Заев за да му подари на македонскиот плурализам модел за внатрепартиска демократизација. Јас не сум член на СДСМ, но силно...

Македонија 02.01.21 | 14:29

Забрчанец за слободата на медиумите: Нема веќе подредени и привилегирани медиуми, ниту нарачани вести

Со промената на власта во 2017 година, и за медиумите, и за граѓаните се случи преврт во медиумскиот етер. Денес, за пробивот на вести и за привлекувањето на интересот на...

Македонија 16.12.20 | 14:12

Забрчанец: Владата нема намера да се рекламира себеси, но кампањa за вакцините мора да има

Националниот координатор за стратегиски комуникации, Марјан Забрчанец, за „Студио 10“ на ТВ24, одговари на реакциите во јавноста за измените во Законот за аудио и аудио-визуелни...

Македонија 28.10.20 | 23:19

И советникот на Заев, Забрчанец, позитивен на ковид

Советникот на премиерот Зоран Заев, Марјан Забрчанец, на својот Фејсбук профил посочува дека денеска се тестирал и испаднал позитивен на коронавирус. Денес добив лесни...

Македонија 08.07.20 | 21:43

Моментот кога Забрчанец се фалеше дека спречиле хибриден напад

Ноември минатата година владиниот советник за комуникации Марјан Забрчанец, се пофали дека разоткриле хибриден напад врз Kабинетот на премиерот Зоран Заев. Разговорот...