Жирито на фестивалот „Храбар Балкан“ во состав: Димитрис Керкинос, Дина Покрајац и Никола Стојановиќ одлучи „Најхрабар филм“ за оваа година да го прогласи филмот „Молкот на разумот“Silence of Reason  на режисерката Кумјана Новакова.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.