Министерството за култура информира дека во медиумите и на веб -страната на Министерство за култура се објавени: конкурсот за доделување на државната награда 22 Ноември“ во 2022  година, и конкурсот за доделување на државната награда „11 Октомври во 2022 година.

Повеќе информации за конкурсите може да најдете на:

https://kultura.gov.mk/22-%d0%bd%d0%be%d0%b5%d0%bc%d0%b2%d1%80%d0%b8/,

https://kultura.gov.mk/11-oktomvri/

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.