Ознака: Министерство за култура
Култура 29.04.22 | 09:48

Објавени конкурсите за доделување на државните награди „22 Ноември“ и „11 Октомври“

Министерството за култура информира дека во медиумите и на веб -страната на Министерство за култура се објавени: конкурсот за доделување на државната награда „22...

Култура 28.04.22 | 13:56

Министерство за култура: Усогласените плати со минималнaта плата ќе донесат поголеми резултати во културата

Во првите 100 дена од работата на овој состав на Владата на Република Македонија, Министерството за култура продолжи континуирано да ги спроведува политиките...

Култура 13.04.22 | 13:18

Иницијативата „Аудиција сега“ го објави првото барање до Министерството за култура

Иницијативата на невработени театарџии во Македонија „Аудиција СЕГА“, преку социјалните мрежи ја известува јавноста за следните чекори кои планира да ги преземе. Од...

Култура 05.04.22 | 14:27

Министерката за култура се сретна со претставници на Иницијативата „Аудиција СЕГА!“

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска и претставниците на „Аудиција СЕГА!“, во која членуваат невработени актери, режисери, драматурзи, продуценти,...

Култура 31.03.22 | 15:35

СКРМ бара да се почитува Колективниот договор за зголемување на платите: Да не се прави притисок врв вработените

Синдикатот на културата на Република Македонија (СКРМ) изразува незадоволство од непочитувањето на договорот од страна на Министерството за финансии и Министерството...

Култура 27.02.22 | 18:17

Костадиновска Стојчевска: Грижата за младите уметници влијае врз афирмирањето на културата во светот

Вкупно 23 млади и талентирани уметници и автори добија еднократна поддршка од Министерството за култура, на конкурсот за поддршка на стручно усовршување на дефицитарни...

Култура 21.02.22 | 11:33

Кумановскиот музеј доби над 4,9 милиони денари за реализација на 35 проекти од годишната програма

НУ Музеј Куманово доби над 4,9 милиони денари од Министерството за култура за реализирање на проекти од годишната програма за тековната година, соопштија денеска надлежните...

Култура 21.02.22 | 11:16

Костадиновска-Стојчевска: Исплатата на платите се одвиваше во две фази поради пресметките за недела неработен ден

Соработката меѓу Министерството за култура и Синдикатот за култура мора да биде на високо ниво, бидејќи сепак мора да функционираме непречено и мораме да ги сослушаме...

Култура 18.02.22 | 14:02

Се фаворизираат одредени издавачки куќи, видлива е нерамномерна распределба на средства, реагираат од МАИ на Годишниот конкурс

Видлива е нерамномерна распределба на средства и одобрен број на проекти по издавачи, со очигледно фаворизирање на одредени издавачки куќи, што е хроничен проблем со...

Култура 18.02.22 | 13:23

ВМРО-ДПМНЕ: Со Годишната програма се наградени партиските послушници, гласноговорници и поранешни шарени револуционери

И оваа година Министерството за култура, на чело со министерката Бисера Костадиновска-Стојчевска, која нема ниту еден ден стаж во културата, покажа дека Годишната програма...

Култура 16.02.22 | 14:40

Министерството за култура врши исплата на јануарските плати по фази: Никој нема да остане без плата

Во овој момент Министерството за култура врши исплата на јануарските плати во фази. Исплатата зависи од динамиката на анализите, но Министерството не го крши Законот...

Македонија 16.01.22 | 20:16

Стојкова Серафимовска: Се менуваат 5 министри во културата за 5 години, стратегијата на власта е културоцид во 21 век

Стратегијата на власта во културата е културоцид во 21 век, и културата е најголема жртва на поигрувањето на коалицијата СДСМ и ДУИ, изјави пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ,...

Култура 13.12.21 | 16:06

Издавачите, книжарите и печатниците со апел до Министерството за култура и Владата за спас на книжарниците

Конзорциумот на издавачките куќи, книжарниците и печатниците започнуваат акција за сочувување, заживување и осовременување на постоечките малубројни книжарници и...

Култура 11.11.21 | 13:47

Заврши пријавувањето на Годишните конкурси за финансирање проекти од национален интерес во културата за 2022 година

Денеска напладне заврши рокот за поднесување пријави на Годишните конкурси за финансирање проекти од национален интерес во културата за 2022 година. Министерството...

Култура 02.11.21 | 14:54

Досега пристигнале 600 пријави, рокот за аплицирање на годишните конкурси на Министерството за култура истекува в сабота напладне

Рокот за аплицирање на годишните конкурси на Министерството за култура истекува в сабота напладне. Во тек се Годишните конкурси на Министерството за култура за поддршка...

Култура 19.10.21 | 13:49

Министерството за култура им оддаде почит на уметниците кои во НОБ се бореле против бугарскиот окупатор

„Осумдесетгодишнината од првиот истрел за слобода е чин за длабока почит и длабок поклон. Отпор достоен за незаборав. Ова е најмалку што Министерството за култура може...

Кариера 21.09.21 | 12:30

Језива е причината што од Министерство за култура не ми враќаат ни на мејл

Денес се јавив да го откажам станот во кој живеам… Затоа што сум невработен, а притоа решив да останам да живеам во земјава, бидејќи на пет минути читав статуси како...

Култура 31.08.21 | 23:46

Првиот Скопски поетски фестивал со преполовена програма зошто не доби поддршка од Министерството за култура

Од 1 до 3 септември на платото пред Младинскиот културен центар во Скопје ќе се одржи првото издание на новооснованиот интернационален Скопски поетски фестивал. Фестивалот...

Култура 31.08.21 | 09:50

Објавен Конкурсот за доделување на државната награда „Св. Климент Охридски“

Министерството за култура соопшти дека Одборот за доделување на државната награда „Св. Климент Охридски” распиша Конкурс за доделување на државната награда „Св....

Култура 15.08.21 | 16:16

Над 100 вработени во повеќе уметнички установи не добија повисоки износи и разлики на платите во јули, реагираат од Синдикатот за култура

Над 100 вработени во повеќе уметнички установи, на кои платите им се намалени повеќе од една година, согласно Колективниот договор и покрај одлуката  на Комисијата за...