Ознака: Министерство за култура
Култура 14.01.20 | 15:45

Утврден конечниот текст за Предлог-закон за јавен интерес во културата

Владата денеска на седница го утврди конечниот текст на Предлог-законот за јавниот интерес во културата. Со него се предлагаат измени на досегашниот начин на објавување...

Култура 30.12.19 | 16:46

Потпишан колективниот договор за култура

Министерот за култура Хусни Исмаили, денеска во Министерството за култура со претставници на двата репрезентативни синдикати, СКРМ и СОНК го потпиша Колективниот договор...

Колумни 24.11.19 | 13:31

А, што ќе браниме потоа?

Васко Шутаров Постои една анегдота, погодна за сите наши (не) прилики во културата. Кога Хитлер почнал со бомбардирањето на Британија, кога неговите моќни “месершмити”,”...

Македонија 22.11.19 | 14:28

Грчев потврди за 17.000 евра: Во две и пол години сум одработил и 20 пати од вредноста која сум ја примил

Во овие две и пол години како советник сум одработил и 20 пати повеќе од вредноста која ми е исплатена, вели архитектот Мирослав Грчев во изјава за „Република“, како...

Култура 15.11.19 | 10:57

Продлабочување на релациите во областа на македонско – руската културна соработка

Министерот за култура Хусни Исмаили синоќа во рамките на Меѓународниот форум за културна соработка во Санкт Петербург оствари работна средба со својот колега, министерот...

Кујнски тефтер 15.10.19 | 12:02

Гастрономска магија во Охрид

Министерството за култура годинава финансиски го помогна одржувањето на Меѓународната манифестација „Гастромак 2019“, која се одржа од 10 до 14 октомври во Охрид. Преку...

Музика 10.10.19 | 18:08

Вечерва во Штип почнува 34. „Макфест“

Штип од денеска живее во ритамот на „Макфест“. На 34-то издание на Фестивалот на забавни мелодии „Макфест“, денеска и утре ќе се одржат двете полуфинални вечери, а во...

Култура 07.10.19 | 10:45

Министерството за култура го објави годишниот конкурс за финансирање проекти во 2020

Министерството за култура на својата страница го објави конкурсот за финансирање проекти од национален интерес за 2020 година. Пријавите по дејности и области, кои се...

Култура 04.10.19 | 10:18

Отворен „Интерфест Битола 2019“, репертоарот покус за 5 концерти поради намален буџет од Министерство за култура

Со гала оперски концерт на Националната опера и балет и солистите Наде Талевска, Ристе Велков, Славица Петровска- Галиќ, Зоран Сотиров, Борис Трајанов, Весна Гиновска...

Култура 19.09.19 | 11:29

Милошоски ги откри вртоглавите хонорари за ѕвездите во „Звуците на чаршијата“

Околу 20 илјади евра, без притоа пресметан ДДВ, се доделени за дел од настапувачите на манифестацијата „Звуци на чаршијата“, открива пратеникот Антонио Милошоски, кој...

Култура 13.09.19 | 09:23

Министерот за култура Исмаили ја посети галеријата при црквата „Свети Никола“ и Хусамедин паша џамија во Штип

Министерот за култура Хусни Исмаили беше во работна посета на Штип каде направи увид во проектите кои се реализираат со поддршка на Министерството за култура. Министерот...

Култура 09.09.19 | 16:18

Михајловски: На „вмровците” што работат во министерството и молчат би им препорачал…

Членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ и актер Тони Михајловски за состојбите во културата. За културата не зборувам од едноставна причина. ЈА НЕМА! Мртва е! Никогаш, ама никогаш...

Култура 28.06.19 | 12:35

Хусни Исмаили ја презеде функцијата министер за култура од Асаф Адеми: Ќе продолжам да ја имплементирам програмата на Владата

Во просториите на Министерството за култура денеска беше извршено примопредавање на должноста министер за култура, меѓу досегашниот министер Асаф Адеми и новоименуваниот...

Култура 26.06.19 | 10:16

Синдикатот за култура се закани со генерален штрајк, Министерството експресно одговори: Барањата се прифатливи, се работи на нив

Синдикатот на културата најави генерален штрајк во октомври ако Министерството не им ги исполни барањата. Нездаволни од состојбите во културата, членовите на синдикатот...

Македонија 23.06.19 | 15:17

На новиот министер за култура македонскиот му е странски јазик

Премиерот Зоран Заев денеска достави предлог до Собранието со новите министри, меѓу кои и Хисни Исмаили, кој треба да го превземе Министерстово за култура. Во јавноста...

Македонија 06.05.19 | 13:10

Заев лично ќе го избира наследникот на Адеми

Премиерот Зоран Заев изјави дека ја очекувал оставката од министерот за култура Асаф Адеми, кој денеска објави дека се повлекува од функцијата поради здравствени причини. Тој...

Култура 01.05.19 | 09:27

Министерството за култура тоне во ѓубре

На фотографија објавена на социјалната мрежа „Фејсбук“, може да се види ѓубре во огромни количини кое е складирано под скалите во Министерството за култура. Стар мебел,...

Култура 17.04.19 | 14:46

Асаф Адеми и Александар Богдановиќ потпишаа Програма за културна соработка меѓу Македонија и Црна Гора

Министерот за култура Асаф Адеми, денеска со министерот за култура на Црна Гора, Александар Богдановиќ ја потпишаа и Програмата за културна соработка за периодот 2019...

Култура 09.04.19 | 10:31

Нема пари за награда на Зимскиот салон на ДЛУМ, што самото Министерство ја доделува како покровител

Друштвото на ликовни уметници (ДЛУМ) повеќе од седум децении нема своја Галерија, a во Домот на АРМ дваесет години ДЛУМ е сместен во простории под закуп и  мошне се благодарни...

Култура 03.04.19 | 14:30

Министерот на култура не поднел оставка

Министерството за култура преку соопштение испратено со медумите ги демантира шпекулациите пласирани во одредени портали за наводна оставка на министерот за култура...