25 АПРИЛ (ВТОРНИК), 18:00 ч. 

ЛЕТ НАД КУКАВИЧЈОТО ГНЕЗДО

(One Flew Over the Cuckoo’s Nest)

Игран филм, САД

1975, 133 мин., колор, ДЦП

Режија: Милош Форман (Miloš Forman)

Сценарио: Лоренс Хобен, Бо Голдман (Lawrence Hauben, Bo Goldman )

Улоги: Џек Николсон, Луис Флечер, Вил Сампсон, Вилијам Редфилд, Бред Дјуриф, Сидни Ласик (Jack Nicholson, Louise Fletcher, Will Sampson, William Redfield, Brad Dourif, Sydney Lassick)

Снимен според истоимениот култен роман на Кен Киси (Ken Kesey), еден од битните автори во ерата на контракултурата и бит-прозата, ЛЕТ НАД КУКАВИЧЈОТО ГНЕЗДО алегорична црнохуморна сторија за човекот и слободата. Рендал Мекмарфи, наречен Мек, е осуден со релативно блага казна поради секс со малолетничка. Но, не сака да ја издржува казната со принудна работа, па  почнува да глуми дека е психички неурамнотежен, и е префрлен во психијатриска установа, каде што мисли дека ќе биде на продолжен лефтерен годишен одмор.

Одделението каде што е сместен е раководено од бесчуствителната Милдред Речед, и Мек веднаш се судира со нејзините авторитарни практики. Поголемиот дел од пациентите на нејзиното одделение се таму по доброволен избор, но Речед ги држи во апсолутна покорност. Бунтовниот Мек започнува да ја провоцира сестрата Речед од здодевност, а потоа ги охрабрува и другите пациенти да се спротивстават на методите на Речед. Пациентите меѓу кои се и суицидалниот Били Бибит, молчаливиот горостас Индијанецот Бромден, темпераментниот Мартини… во Мек гледаат олицетворение на нивната длабоко прикриена храброст да му се спротивстават некому. Нивниот судир со психијатриското одделение веќе прераснува во судир на единката со системот.

Како и во други случаи, и ЛЕТ НАД КУКАВИЧЈОТО ГНЕЗДО „случајно“ станал наградуван култен филм во форматот во кој го познаваме. Претходно романот е драматизиран во театарска претстава, во која главната улога ја толкувал Кирк Даглас, кој ги откупил правата за филмска адаптација со намера да ја повтори улогата и на големото платно. Продукцијата му ја препуштил на синот, актерот Мајкл Даглас, кој правилно сметал дека Кирк веќе бил стар за таа улога на филм, па им ја нудел на Џејмс Кан, Марлон Брандо и Џин Хекман, но на крајот сепак бил избран Џек Николсон, кој влегол во проектот како еден од копродуцентите (ангажман без фиксен хонорар, со процент од заработката). Улогата на Речед првично ја одбиле Ен Бенкрофт, Елен Брстин, Џејн Фонда и Анџела Лендбери, а Флечер со прифаќањето ја остварила ролјата на нејзината кариера.

ЛЕТ НАД КУКАВИЧЈОТО ГНЕЗДО имал девет номинации, а ги освоил „Оскарите“ во главните категории – најдобар филм, режија, главна машка и женска улога, адаптирано сценарио. Филмот ги повторил овие награди и на доделувањето на „Златен Глобус“ плус награда за Дјуриф за најдобра машка споредна улога, како и на доделувањето на БАФТА.

Проекцијата е организирана во соработка со Чешката амбасада во Скопје.

Возрасна категорија: 14 години

Влезница: 150 денари

 

 

25 АПРИЛ (ВТОРНИК), 20:30 ч.

КОНКУРС

(Konkurs / Audition)

Документарно-игран филм, Чехословачка

1964, 47 мин., црно-бел, ДЦП

Режија: Милош Форман (Miloš Forman)

Сценарио: Милош Форман, Иван Пасер (Miloš Forman, Ivan Passer)

 

Овој филм на Форман е музички псевдодокументарец составен од две тематски целини. Во првиот дел, насловен „Кога не би постоела музиката“, ги следиме пробите на дувачкиот оркестар во едно провинциско гратче. Лидерот на оркестарот се обидува да воведе ред меѓу аматерските музичари со строги наредби, но дел од нив имаат други проблеми, освен со нотите и ритамот. Срамежливиот тромбонист (Владимир Пухолт) и трубачот (Вацлав Блументал) сакаат да ги напуштат пробите на оркестарот кој се подготвува за музичкиот натпревар заради мото-трките кои се одржуваат истовремено. Кога ќе ја донесат конечната одлука да си заминат, ќе бидат прогласени за „предавници“.

Во втората сторија ја следиме аудицијата за театарот „Семафор“ на која се пријавени стотици млади девојки. Меѓу нив се издвојуваат неколку со музичкиот талент, посебно младата педикирка, која за да побегне од работните обврски тој ден ја лаже шефицата дека е повикана на судење. Главната конкурентка ѝ е Вера, одлична пејачка со огромна трема, па нема да може да испее ниту една нота…

Форман ѝ ја доверил улогата на Вера на пејачката Вера Кресадлова, во која се вљубил додека траеле подготовките за филмот. По прикажувањето на филмот Вера добила ангажман во тогаш најпопуларниот театар „Семафор“, се прославила и како пејачка, а нивната врска била крунисана со брак во кој имаат близнаци (по неколку години сепак Форман ќе се разведе).

 

Возрасна категорија: 14 години

Влезница: 150 денари

 

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.