Во втоник, на 30 август во кафе барот „Филхармонија“ (во зградата на Филхармонија) ќе се додели наградата „Роман на годината“ за 2021 година, соопшти Фондацијата за унапредување и промоција на културните вредности „Славко Јаневски“.

Годинашен лауреат на наградата е Симона Јованоска за романот „Денот на црвот“ („Или-или“, 2021).

Генерален покровител на наградата е „Комерцијална банка“ АД Скопје, а наградата е поддржана од Министерството за култура.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.