АД ЕСМ на 31.01.2023 година произведe 19.626  MWh електрична енергија, со што целосно со сопствена произведена енергија ги задоволи потребите на домаќинствата и малите потрошувачи, како и потребите за дополнителни снабдувања за училишта, прехранбена индустрија и други витални држави субјекти.

Во Термоелектраните произведени се 15.351 MWh, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци произведени се 4.275 MWh.

* Податоците се преземени од Диспечерски извештај на АД ЕСМ за 31.01.2023 годинаRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.