Со СДС раст на БДП по глава на жител за 7 години е 20%,  додека во регионот над 50%, покажаа дека се неспособни и неможат да ја водат државата.Сите земји од регионот ја оставија Македонија зад себе гледано според БДП по глава на жител, тоа е факт кој од СДС колку и да се трудат да го негираат неможат. Вината за заостанувањето на Македонија зад земјите од регионот е исклучиво на СДС, тие имаа шанса и не направија ништо за економијата, набројува ВМРО-ДПМНЕ.

И не е само растот проблем, во исто време кога инфлацијата паѓа секаде, во Македонија се уште има инфлација за 50% поголема од еврозоната.

На домашен план, секој еден човек знае колку лошо се живее со оваа власт. Заради СДС секој 3 граѓанин е сиромашен. Имено 600.000 луѓе живеат со по 150 денари на ден.

За 7 години власт со СДС состојбата на економски план во Македонија не само што не се подобрува, туку и се влошува.

Потребни се итни промени, за Македонија повторно да биде твоја, на граѓанинот, промените се во твои раце.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.