Ознака: сиромаштија
Економија 03.04.24 | 08:37

Поради СДСМ секој трет граѓанин е сиромашен

Со СДС раст на БДП по глава на жител за 7 години е 20%,  додека во регионот над 50%, покажаа дека се неспособни и неможат да ја водат државата.Сите земји од регионот ја оставија...

Економија 09.03.24 | 10:03

ВМРО-ДПМНЕ: Над 600.000 луѓе живеат со само 150 денари на ден, Македонија е најсиромашна држава со највисока инфлација

Од ВМРо-ДПМНЕ реагираат дека над 600.000 луѓе живеат со само 150 денари на ден! Секој трет граѓанин живее со само 150 денари на ден! Македонија е најсиромашна држава во Европа...

Свет 18.02.24 | 19:45

Сиромаштијата во Аргентина достигна највисоко ниво во последните 20 години

Нивото на сиромаштија во Аргентина достигна 57,4 отсто во јануари, што е највисоко во последните 20 години, според извештајот на Католичкиот универзитет во Аргентина (УКА),...

Балкан 30.01.24 | 21:22

Жива беда: Oд Романците се побогати дури и Бугарите

Романците се 11 пати посиромашни од европскиот просек. Ова го соопшти Дан Поповиќ, генерален директор на OTP Asset Management Romania – дел од најголемата финансиска групација во...

Економија 18.01.24 | 11:16

Секој трет граѓанин живее во сиромаштија, секоја година со СДС по 24.000 луѓе стануваат сиромашни, велат од ВМРО-ДПМНЕ

Секој трет граѓанин живее во сиромаштија, народот нема за леб, велат од ВМРО-ДПМНЕ. 600.000 наши сограѓани живеат со помалку од 150 денари на ден. Со СДС и ДУИ на власт секој...

Економија 14.01.24 | 11:09

Секој трет граѓанин е сиромашен, пензионерите се едни од најзасегнатите категории

600.000 граѓани во Македонија живеат во сиромаштија, 80.000 од нив живеат во апсолутна сиромаштија со по 80 денари на ден, рече денеска Ивица Томовски , член на Централниот комитет...

Економија 29.12.23 | 13:03

Во Македонија никогаш не се живеело полошо

Власта на СДСМ и ДУИ очајно се обидува да го намали изборниот пораз кој им престои. За таа цел од народните пари власта им дели трошки на граѓаните во пресрет на изборите,...

Свет 16.12.23 | 09:38

Рекордeн број бездомници во САД – 12 отсто повеќе за само една година

Бездомништвото во САД достигна рекордно високо ниво – зголемено е за драматични 12 отсто, поради значителното зголемување на наемнините и намалувањето на помошта...

Свет 15.12.23 | 19:28

Многу Американци не можат да си дозволат храна, иако невработеноста останува ниска

Гладот останува проблем во САД, иако претседателот Џо Бајден ја промовираше неговата економска програма „бајденомија“ како причина за неодамнешното закрепнување...

Балкан 13.12.23 | 08:47

Најсиромашни: Бугарите жива беда во ЕУ

Бугарија е држава од Европската унија со најмалку среќни или задоволни луѓе.Тоа се наведува во податоците од годишното истражување за индикаторите за квалитет на животот...

Македонија 24.11.23 | 20:07

„Нема веќе средна класа, сите сме сиромашни“: Над 500 илјади Македонци се умерено сиромашни, скоро 90 илјади екстремно

600 илјади Македонци живеат во сиромаштија, а од нив 86 илјади во екстремна сиромаштија. Ова го покажува истражувањето за поскапувањето и инфлацијата на економскиот експерт...

Македонија 18.10.23 | 08:59

Дојде живот на рати, 80 илјади граѓани со 60 денари на ден немаат ни за два леба, а за тие пари министрите во бифе јадат сланина и бифтеци

Граѓаните се соочуваат со застрашувачко осиромашување и пад на стандардот. Во Македонија секојдневните трошоци се за 4 пати повеќе поскапени отколку што поскапеле...

Свет 05.10.23 | 18:46

Балканците сонуваат да заминат во оваа земја заради подобри услови, но сега ја „тресе“ криза

Додека во многу од државите во Европа месечната плата од 4.000 евра би се сметала за одличен финански прилив, во Швајцарија тоа би значело живот на раб на сиромаштија. Растот...

Економија 03.10.23 | 19:28

Со Владата на СДСМ и ДУИ економијата е на колена, а кај граѓаните владее беспарица

Во рамки на акцијата „Важно е! Од тебе зависат промените!“ од Пештани се обрати претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој што истакна дека поради неспособноста...

Балкан 04.08.23 | 12:36

Како се живееше во Бугарија во осумдесеттите: Редици за леб и млеко

Бугарија денес заедно со Романија е најсиромашната држава во ЕУ. Но, не само сега, во Бугарија се живееше тешко и кога источниот сосед беше дел „од железната завеса“. Во...

Македонија 03.08.23 | 13:29

Стоилковски: Ковачевски наметнува нови даноци заради празната државна каса, Фрчкоски не му враќа 4 милиони долари, а нема санкции?

Ниту Бујар Османи, ниту Димитар Ковачевски не одговорија каде се 4 милиони долари од поделбата на имотот на поранешна Југославија што и припаднаа на Македонија? Зошто...

Економија 18.07.23 | 11:03

Светска банка: Се поголем е јазот помеѓу богатите и сиромашните

Нoвиот шеф на Светска банка изјави на состанокот на министрите за финансии на Г20 во Индија дека растечкиот јаз меѓу богатите и сиромашните нации ризикува да ја продлабочи...

Македонија 26.06.23 | 16:35

Една петтина од основците живеат во сиромаштија

Една петтина од децата во основните училишта живеат во сиромаштија. Во некои од училиштата тоа се 50% од децата, некаде се 10%, но и да е едно, тоа заслужува внимание какво...

Свет 15.06.23 | 10:32

Евростат: 22 отсто од населението во ЕУ живее ризик од сиромаштија или социјална исклученост

Во 2022 година, 95,3 милиони луѓе во Европската Унија (22% од вкупното население) биле изложени на ризик од сиромаштија или социјална исклученост, односно живееле во домаќинства...

Вести 18.04.23 | 11:38

60 проценти од Црногорците едвај го поминуваат месецот

Дури 61 отсто од граѓаните на Црна Гора едвај врзуваат крај со крај, покажуваат резултатите од истражувањето за приходите на населението, јавува РТЦГ. – Вкупно 61 процент...