Велешанецот Трајче останал без пензија, отпремнината била исплатена на трето лице откако административно во подрачната единица на ПИОМ бил заведен како починат.

Приказната на ТВ 24 е доказ дека административна грешка може да чини здравје на еден човек и да предизвика измешани чувства. Во сторијата се истакнува дека од ПИОМ признале дека е направена голема грешка.

– Чувството дека те прогласиле за мртов, а ти си жив е навистина непријатно, вели тој за ТВ24.

Оваа сторија го отвора и едно од клучните прашања: дали ваквите административни грешки се исклучок и дали воопшто некој сносува одговорност за истите?Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.