Ознака: ПИОМ
Економија 09.08.23 | 12:24

МТСП: Пензискиот фонд е стабилен, редовната непречена исплата на пензиите го потврдува тоа

Го демантираме и го отфрламе тврдењата дека Фондот за пензиско и инвалидско осигурување е во криза и државата доцни со исплатите кон банките, велат во писмено соопштение...

Црна хроника 20.03.23 | 20:00

Вработена во ПИОМ аплицирала за брзи кредити на туѓо име, својата жртва ја нашла низ документите

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Виница поднесе кривична пријава против М.Џ. од Виница, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело...

Македонија 29.07.22 | 14:54

Алтетернатива се подготвува за изборите во Тетово: 50 Албанци од локалниот огранок примени во ПИОМ

Дали најмалиот албански коалициски партнер започна со кампања за изборите на Советот на Општина Тетово. Ваков впечаток се стекнува откако денеска директорот во Фондот...

Македонија 17.03.22 | 23:43

Фондот за пензиско и инвалидско осигурување исплаќал пензии на починати

Фондот за пензиско и инвалидско осигурување и натаму продолжува да исплатува пензии на починати лица, поради што оваа важна финансиска институција за државата, и натаму...

Економија 16.03.22 | 13:55

ДЗР: Зголемените приходи на Фондот за ПИО не се доволни за покривање на дефицитот за исплата на социјални бенефиции за 2020 година

Зголемените приходи на Фондот за пензиско и инвалидско осигурување (ПИО) не се доволни за покривање на дефицитот за исплата на социјални бенефиции за 2020 година, кои...

Македонија 24.02.22 | 16:15

Со албанска музика рокната на најјако Алтернатива го прослави заземањето на ПИОМ

Каде се парите и фондовите, таму се и апетитите на Албанците. Тие тактички бараат и се шират во сите државни и општествени пори, а СДСМ алчен за власт отстапува. Веќе не...

Македонија 18.02.22 | 17:23

Билјана Јовановска разрешена од директорската функција во Пензискиот фонд

Управниот одбор во текот на денешниот ден ја разреши директорката на Фондот за пензиско и инвалидско осигурување на  Македонија, Билјана Јовановска. Од Фондот за пензиско...

Економија 18.02.22 | 14:42

Разрешена директорката на ПИОМ

Разрешена е директорката на Фондот за пензиско и инвалидско осигурувањена Македонија,  Билјана Јовановска, објави Телма. Според информации на телевизијата Управниот...

Македонија 11.01.22 | 16:23

Благодарност од Заев во заминување: Станка Трајкова незаконски назначена во Управниот одбор на ПИОМ?!

Претседателката на Сојузот на здруженија на пензионери на Македонија Станка Трајкова е исбрана за член на Управниот одбор на Фондот за пензиско осигурување. Трајкова...

Кариера 14.12.21 | 09:34

ПИОМ вработува

Агенцијата за администрација објави јавен оглас за вработување на службеник во Фондот за пензиско и инвалидско осигурување. ЈАВЕН ОГЛАС БРОЈ – 655/2021 за вработување...

Црна хроника 03.06.21 | 12:27

Пензионерка сакала да тепа двајца вработени во ПИОМ

76-годишна жена вчера околу пладне физички нападнала двајца вработени во Фондот за пензиско и инвалидско осигурување, во близина на седиштето на ПИОМ во скопската населба...

Црна хроника 02.06.21 | 23:09

Пензионерка натепала двајца вработени во ПИОМ

76-годишна жена вчера околу пладне физички нападнала двајца вработени во Фондот за пензиско и инвалидско осигурување, во близина на седиштето на ПИОМ во Аеродром, соопшти...

Калеидоскоп 07.05.21 | 09:04

Два месеца штипјанката Драгица Панова не може да докаже дека е жива

Два месеца, штипјанката Драгица Панова пред Фондот за ПИОМ не може да докаже дека е жива. Нејзината бизарна приказна, започнува со смртта на нејзиниот сопруг, на почетокот...

Македонија 11.12.20 | 18:44

Директорката на ПИОМ си го вработила избрканиот сопруг?

Поранешниот заменик директор на Фондот за пензиско и инвалидско осигурување Томче Ѓуровски откако во 2011 година беше разрешен од функцијата, сега тој повторно е вработен...

Македонија 30.10.20 | 12:30

Билјана Јовановска директорка на ПИОМ

Директорката на Агенцијата за вработување на Македонија Билјана Јовановска си заминува од директорската функција. Отсега таа ќе раководи со Фондот за пензиско и инвалидско...

Економија 04.09.20 | 11:40

Ќе го издржи ли ПИОМ новонајавениот закон за пензија?

Владата најави дека една од првите задачи во новиот мандат ќе го измени законот за пензионирање. Со законот нема да бидат опфатени медицинскиот кадар и универзитетските...

Економија 21.07.20 | 09:27

Пензиите во 2019 во Македонија со најмал раст во историјата, потврди ПИОМ

Фондот за пензиско-инвалидско осигурување во својот тукушто објавен извештај за 2019 потврдува дека минатата година имало најмало зголемување на пензиите до сега, односно...

Македонија 18.02.20 | 10:38

Петте истраги за кои Рускоска и Јовески се глуви и слепи

Додека и во Обивнителството и во судот се форсираат и се закажуваат седници за предмети кои се важни за СДСМ и нивните соработници, јавнсота прашува до каде се истрагите...

Црна хроника 16.01.20 | 18:41

Уапсен е измамникот што на сметка на ПИОМ барал пари за да враќа пензии од починати

Приведен е измамникот кој лажно претставувајќи се дека е вработен во ПИОМ им земал на граѓани по околу 2.000 денари за да им врати пари кои не им биле исплатени како пензии...

Економија 15.01.20 | 17:14

Измамник се јавувал кај граѓани и барал пари за да им врати заостанати пензии

Измамник се јавувал кај граѓани и барал пари за наводно да им врати заостанати пензии на нивни блиски, објави „Сител“. Информацијата која се појави на социјалните мрежи...