Ознака: велешанец
Црна хроника 19.05.24 | 16:48

Велешанец собирал печурки, во коленото му влегол проектил од огнено оружје

Велешанец при собирање печурки почувствувал убод во левата нога. По лекарски преглед, од коленото му бил изваден проектил од огнено оружје. – Во СВР Велес вчера во 11...

Црна хроника 02.03.24 | 13:57

Велешанец паднал на улица и починал, сограѓанка му ги зела парите

Полициски службеници од СВР Велес вчера ја привеле 32 годишната Р.С. од Велес, осомничена дека од лицето Т.Ѓ. (54) години од Велес одзела пари. Според пријавеното, откако...

Црна хроника 01.03.24 | 13:44

54-годишен велешанец пронајден е мртов

Пред дуќаните на Нов мост „Гемиџии“ на улица „Илинденска“ во Велес, изутрината е пронајдено тело на починат маж Т.Ѓ роден 1970 година, информира за МИА портпаролот на...

Економија 29.02.24 | 15:45

Иако Трајче Начаров е жив и здрав, ПИОМ „го умрел“ и му ја дал отпремнината на трето лице

Велешанецот Трајче останал без пензија, отпремнината била исплатена на трето лице откако административно во подрачната единица на ПИОМ бил заведен како починат. Приказната...

Црна хроника 08.12.23 | 14:48

Велешанец пријавен за исчезнат пронајден починат во провалија, откако со возило излетал од пат

Вчера во 15.45 часот во СВР Велес било пријавено дека на автопатот „Пријателство“, во правец од Скопје кон Велес, на околу 1400 метри после исклучок за езеро Младост, било...

Здравје 14.08.23 | 14:47

Велешанецот со хеморагична треска рибарел покрај Вардар, можно е крлеж или некој друг инсект да го каснал

Пациентот од Велес, кој е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести како трет случај со потврдена конго-кримска хеморагична треска, рибарел покрај Вардар, па...

Здравје 14.08.23 | 13:06

Tрет случај на конго-кримска хеморагична треска, заболен 42-годишен Велешанец

Четириесет и двегодишен велешанец е позитивен на конго кримската хеморагична треска, потврди Институтот за јавно здравје. Пациентот во моментот е хоспитализиран на...

Црна хроника 29.05.23 | 16:42

Велешани продавале празни цедеа за учење странски јазици

Единицата за внатрешни работи Одделението за криминалистички работи Карпош при СВР Скопје поднесе кривична пријава против А.В.(30) и Д.В.(36), двајцата од Велес, поради...

Црна хроника 22.05.23 | 17:02

Велешанец се обидел со по 500 евра да ги поткупи полицајците што го привеле

Отсекот за економски криминал при СВР Велес поднесе кривична пријава против 30-годишниот велешанец И.Д., поради постоење основи на сомнение за сторено кривично „давање...

Црна хроника 07.01.23 | 17:36

Велешанец со нож тргнал на татко му

Вчера во 15 часот во Велес од полициски службеници од СВР Велес бил лишен од слобода К.С.(27) од Велес, поради тоа што со остар предмет се заканувал на неговиот 55-годишен...

Црна хроника 30.08.22 | 11:36

Криел три кесички кокаин во пантолоните: Притвор за 40-годишен велешанец

Одреден е 30-дневен притвор за 40-годишен велешанец, кај кого биле најдени 47,97 грама кокаин. Основното јавно обвинителство во Велес спроведува истражна постапка против...

Црна хроника 15.07.22 | 13:29

Велешанец до смрт претепал сограѓанин

По преземени мерки и активности и координација на СВР Велес, СВР Струмица и Основното јавно обвинителство Велес, на 14.07.2022 во 22.45 часот на место викано „Стара Мрдаја“...

Црна хроника 12.07.22 | 16:12

Спасен велешанец кој бил донесен во болница во кома, целиот искасан од оси

Маж на околу 60 години од велешката населба Речани, целиот искасан од оси и во состојба на кома, денеска со Брза помош бил однесен итно во велешката болница. Д-р Милка Панова...

Црна хроника 29.03.22 | 15:10

Во телефонот чувал сексуални видеа со деца под 10 години, кои ги нашол на „Јавна соба“

По спроведена истражна постапка, Основното јавно обвинителство Велес до Основниот суд во Велес поднесе Обвинителен акт против едно лице на возраст од 22 години за кривично...