Основниот суд во Охрид денеска одлучи да го одложи првото рочишта за нападот врз Христијан Пендиков, секретар на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“. Судот го прифати барањето на одбраната на обвинетите за одложување, затоа што во судот не беше пристигнат оштетениот, односно Пендиков.

„Не знаеме кога ќе може да присуствува Пендиков поради медицински причини, се зависи од рочиштето“, одговориле обвинителите во предметот.
Судот следното рочиште го закажа за 5 април.

Од охридското обвинителство изјавија дека се обидуваат да стапат во контакт со Пендиков, кој сега живее во Бугарија под заштита на таа земја.

За нападот обвинет е Илија Спасески кој беше уапсен неколку дена по нападот врз Пендиков. На 22 февруари беше пуштен од притвор, а истиот ден беше приведен вториот напаѓач на Пендиков, битолчанецот Б.А. На битолчанецот судот му го одзеде пасошот.

Според обвинителството, делото е извршено од омраза поради национална и етничката припадност.

На 19 јануари, осомничениот битолчанец, заедно со уште едно лице против кое веќе се води постапка и е поднесено обвинение, од омраза поради националната и етничката припадност нападнале еден оштетен кој се изјаснувал како Бугарин, го удирале со раце и нозе по главата и телото и тешко телесно го повредиле, се вели во соопштениото од Обвинителството.

Како што посочуваат во соопштението, во тек е собирање докази за проверка на наводите изнесени во поднесената кривична пријава против осомничениот, за што, во својство на сведок, неопходно е да учествува и Пендиков.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.