Четири златари во Битола останаа покуси за 240 грама злато и златен накит. Полициски службеници од криминалистичката полиција на СВР Битола утврдиле дека накитот кој го продавале без соодветна ознака.

Неправилностите биле утврдени од страна на УЈП и истите се однесуваат на обврските кои произлегуваат од Закон за готовински плаќања.

Во текот на вчерашниот ден претресени биле 14 правни субјекти кои се занимаваат со продажба, откуп и изработка на златен накит, а субјектите кај кои се нотирани неправилностите по целосно документирање на случајот ќе се соочат со соодветни пријави.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.