Ознака: злато
Балкан 24.01.23 | 12:35

Србија лежи на злато: Oткриено е уште едно наоѓалиште

Србија има уште едно наоѓалиште на златна руда и како што нагласи претседателот Александар Вучиќ според првите прелиминарни извештаи, „тоа е едно од првите 100 наоѓалишта...

Балкан 24.01.23 | 09:16

Пронајдено злато во Србија, едно од десетте најголеми наоѓалишта во светот

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека во Србија е откриено уште едно место со уште повеќе злато отколку првото во Жагубица. Претседателот не прецизираше...

Балкан 20.01.23 | 19:14

Потврдено богато наоѓалиште на злато во источна Србија

Богато наоѓалиште на злато е пронајдено на локалитетот Чока Ракита во општина Жагубица на истокот на Србија, соопшти Министерството за рударство и енергетика на Србија. Како...

Црна хроника 03.11.22 | 13:12

Од битолските златари одземено злато без соодветен жиг

Четири златари во Битола останаа покуси за 240 грама злато и златен накит. Полициски службеници од криминалистичката полиција на СВР Битола утврдиле дека накитот кој...

Црна хроника 09.08.22 | 10:35

Со злато скриено во пелени се обиделе од Македонија да заминат кон Швајцарија

На граничниот премин Прешево, српските царински службеници спречиле обид на двајца патници да прошверцуваат златен накит вреден околу 19 илјади евра во памперс пелени. Прекршокот...

Црна хроника 09.08.22 | 09:46

Златни прачки и накит вредни над 600 илјади евра и 30.000 непријавени евра пронајдени во кровот на патничи автобус на „Табановце“

Царинската управа, на gраничниот премин „Табановце“, заплениla 13,3 килограми злато со проценета вредност од над 600.000 евра . Како што информираат од Царинската управа,...

Балкан 11.07.22 | 11:01

Србија и Македонија со најголеми резерви на злато меѓу земјите од регионот

Податоците на Светскиот совет за злато покажуваат дека Србија има најголеми резерви на злато меѓу земјите од регионот. Второто место на Балканот го зазема Македонија. Според...

Останати спортови 28.06.22 | 22:44

Борачот Нуров ѝ го донесе првото злато на Македонија на Медитеранските игри

Магомегаџи Нуров го донесе првиот златен медал за Македонија на Медитеранските игри што се одржуваат во Алжир, откако во драматично финале успеа да слави над турскиот...

Свет 27.06.22 | 14:52

Раст на цената на златото по најавата дека Г-7 ќе забрани увоз од Русија

По најавата на американскиот претседател Џо Бајден дека САД и други земји-членки на Г-7 ќе забранат увоз на злато од Русија, денеска порасна цената на благородниот метал...

Свет 27.06.22 | 13:34

Златото поскапе поради плановите за забрана на увоз од Русија

Цената на златото денеска порасна за 0,7 отсто на 1.838,8 долари за унца поради веста дека некои западни земји планираат официјално да го забранат увозот на благородниот...

Свет 25.02.22 | 09:56

Поради ескалацијата на украинската криза: Цените на црното злато и гаста вртоглаво растат

Цените на суровата нафта и гас бележат рекорди на берзите поради ескалацијата на украинската криза. Турбулентната и сложена политичка ситуација се прелева и во економиите...

Свет 24.02.22 | 13:27

Цените на златото нагло скокнаа, нафтата најскапа во последните 7 години

Цените на златото и паладиумот драстично се зголемија на меѓународните пазари по рускиот напад врз Украина што ги поттикна инвеститорите да го насочат капиталот во...

Останати спортови 17.02.22 | 11:26

Злато со олимписки рекорд за јапонската лизгачка Такаги

Јапонката Михо Такаги го освои златото во брзо лизгање на 1.000 метри на Олимписките игри во Пекинг. Такаги постави нов олимписки рекорд – 1 минута и 13,19 секунди. Сребрениот...

Црна хроника 09.02.22 | 12:01

Запленети 5 килограми златен накит на ГП Блаце

Во текот на вчерашниот ден на граничен премин Блаце, во патничко моторно возило пријавено за излез од државата, мобилните тимови од Одделението за оперативни работи...

Црна хроника 01.11.21 | 13:23

Државјани на Македонија и Турција фатени во шверц на злато и сребро на бугарски граничен премин

Окружното обвинителство во Хасково поднесе обвинение против државјанин на Турција и на Македонија за шверц на златен и сребрен накит вреден 226.902 лева преку граничниот...

Свет 01.09.21 | 09:39

Речиси 30 проценти од бразилското злато е нелегално

Околу 28 проценти од бразилскиот извоз на злато во 2019 и 2020 година најверојатно доаѓа од илегални рудници, се вели во извештајот на јавните обвинители и федералниот универзитет...

Црна хроника 13.08.21 | 15:01

Запленето злато во вредност од 9 милиони денари на ГП Деве Баир

Во текот на денешниот ден при вршење на детална царинска контрола на автобус пријавен за влез во Република Македонија, мобилните тимови од Одделението за оперативни...

Црна хроника 25.07.21 | 19:41

Вредноста 60.000 евра: Син крадел злато во куќата на татка си

М.А. (31) од гостиварско село, кој се сомничи дека изминатите два месеца, во повеќе наврати, од куќата на својот татко одзел златен накит вреден 50 до 60 илјади евра, денеска...

Балкан 12.04.21 | 13:23

Златото на Тито било претопено во Бугарија

Неколкуте кражби во Музејот на Југославија кои се случија последниот период одзеле навистина вредни експонати.Како што објавува „Република.рс“, златен послужавник,...

Црна хроника 17.02.21 | 13:58

Српската полиција уапси Албанец од Македонија со едно кило злато на вратот

На граничниот премин Батровци на хрватско-српската граница уапсен е Албанец од Македонија со еден килограм злато на вратот. Цената на златото што сакал да го донесе...