Вчеравечер (15 март) околу 22 часот и 20 минути, во тетовско Прељубиште, полициски службеници на СВР Тетово го лишиле од слобода 34- годишниот И.К. од ова село, по пријава од неговите соселани Д.Р.(45) и С.С.(61).

На регионалниот пат Желино-Јегуновце, по кој се движеле пеш, околу 19 часот и 15 минути се обидел да ги удри со возило „рено“ со тетовски регистарски ознаки, но тие успеале да се тргнат покрај патот.

Се расчистува и документира случајот, велат од СВР Тетово.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.