Повеќе лица се приведени поради различни основи во ноќешната акциска контрола за проверка во угостителските објекти дали престојуваат и им се точи алкохол на малолетници, нарушување на јавен ред и мир. Опфатени биле повеќе локали.

Во акциска контрола спроведена ноќеска (5 февруари), десетина минути по полноќ, во угостителски објект на улица „Димо Гавровски-Кара“ во Тетово полициски службеници на СВР Тетово го привеле 37-годишниот тетовец В.Н. кој се однесувал агресивно додека преземале службени дејствија.Во друг угостителски објект на излезот од Тетово, во 1 часот и 30 минути приведени се И.А.(20) од Тетово и А.Б.(26) од скопско Рашче кои не поседувале документи за идентификација, а во угостителски објект на улица „ЈНА“ во Тетово, дваесетина минути по полноќ, приведен е 26-годишниот А.З.од Тетово поради нарушување на јавниот ред и мир, информира Марјан Јосифоски, портпарол на СВР Тетово.

Според информациите на портпаролот во истиот објект било затекнато и малолетно женско лице од Косово кое консумирало алкохол, по што му било предадено на нејзин роднина.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.