Ознака: контрола
Балкан 29.07.20 | 10:13

Турскиот Парламент го изгласа законот со кој се заострува контролата врз социјалните мрежи

Турскиот Парламент денеска го усови законот со кој се предвидува засилена контрола врз социјалните мрежи, што предизвикува загриженост во врска со слободата на изразување. Главните...

Балкан 21.07.20 | 15:26

Турција предлага посилна контрола врз социјалните мрежи

Партијата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска достави предлог-закон до Парламентот, кој предвидува посилна контрола врз социјалните мрежи. Главните...

Свет 17.06.20 | 18:42

Шефот на НАТО ја повика Кина да се приклучи на глобалната контрола на оружјето

Кина треба да учествува во глобалната контрола на оружјето, рече во средата генералниот секретар на Северно Атлантската Организација, Јенс Столтенберг, коментирајќи...

Црна хроника 02.06.20 | 12:44

Извршени контроли во 2.184 угостителски објекти, 24 не ги почитувале мерките

Министерството за внатрешни работи во соработка со Државниот пазарен инспекторат досега извршиле контроли на вкупно 2.184 угостителски објекти, при што констатирано...

Балкан 21.05.20 | 11:28

Зајакната гранична контрола поради Италијанци кои во Словенија влегуваат преку шумски патеки

Словенија ја зајакна граничната контрола кон Италија, откако викендов голем број Италијанци влегоа во земјата користејќи алтернативни премини, јави дописникот на...

Македонија 24.04.20 | 15:42

Инспекторите констатирале одредени недостатоци за средбата во Куманово

Вонредниот инспекциски надзор за утврдување дали има прекршување на протоколите околу средбата на владините претставници и локалните власти во Куманово, е завршен...

Здравје 17.04.20 | 19:23

Хигиеничарка во Домот за геријатрија заболена од Ковид-19, контролата во домовите за стари лица ќе се зголеми

Една вработена во Домот за геријатрија во Ѓорче Петров во Скопје која имала симптоми на Ковид-19 била тестирана при што се покажало дека е заразена. Контактирани се сите...

Свет 06.04.20 | 19:04

Норвешка успеа да ја стави епидемијата на коронавирус под контрола

Епидемијата на коронавирусот во Норвешка засега е под контрола, објави министерката за здравство. Норвежаните успеаја да ја намалат стапката на трансмисија на вирусот...

Црна хроника 19.03.20 | 14:07

МВР контролира над 2.000 лица во самоизолација и 390 со решенија за здравствен надзор

Министерството за внатрешни работи врши контрола на над 2.000 лица кои имаат наредба за самоизолација и на 390 кои имаат решенија за здравствен надзор во Македонија. Овие...

Здравје 24.02.20 | 20:31

Филипче убедува дека се засилуваат контролите на граничните премини, а цел авион од Италија поминал без контрола

Додека министерот Филипче убедува дека се засилуваат контролите на граничните премини и на скопскиот аеродром, македонските граѓани кои викендов пристигнале во државата...

Свет 23.12.19 | 12:33

За четири години Австрија потроши 300 милиони евра за гранична контрола

Австрискиот министер за внатрешни работи Волфган Пешорн изјави дака поради засилената контрола на границата, Австрија од 2015 години до сега потрошила 300 милиони евра. Тој...

Економија 23.08.19 | 08:54

УЈП денеска влегува во 1ТВ и БМЈ Груп

Управата за јавни приходи (УЈП) од денеска почнува со контролите во фирмите на Бојан Јовановски и кај физичките и правните лица поврзани со случајот „Рекет“. Контролите...

Економија 21.08.19 | 16:10

УЈП ќе почне контроли кај физичките и правните лица поврзани со „Рекет“

Управата за јавни приходи (УЈП) до петок ќе даде налози за отпочнување на контроли кај физичките и правните лица поврзани со случајот „Рекет“, најави денеска директорката...

Македонија 03.07.19 | 10:55

Ќе го убиевме Папата

По информациите кои одекнаа во јавност дека радарскиот систем на скопскиот аеродром извесен период бил нефункционален и вчерашното излизгување на товарниот воз кај...