Ознака: контрола
Црна хроника 18.06.21 | 11:42

Летале со 200 километри на час на автопатот Скопје-Велес

Мобилната единица за безбедност во сообраќајот вчера спровела засилена акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваaт возило со брзина поголема од пропишаната,...

Здравје 21.03.21 | 11:46

Во овие земји вирусот ќе биде под контрола до крајот на летото

Основачот на германската компанија „Бионтек“, Угур Сахин, кој ја разви вакцината против Ковид-19 со американската компанија „Фајзер“, вели дека вирусот ќе биде под...

Свет 08.02.21 | 09:54

Австрија ги засилува граничите контроли кон сите соседи

Австрија од утре ги засилува граничните контроли кон сите свои соседи, соопшти Министерството за внатрешни работи. Патувањата, според објавите, треба да бидат сведени...

Македонија 19.12.20 | 09:01

ДСЗИ со вонредни инспекции надзори за помладите лица кои му подлегнуваат на Ковид-19

Во ковид-статистиката вчера беше регистриран нов случај на починато младо лице. Се работи за 33-годишен пациент од Скопје. За починатите млади лица, ДСЗИ досега иницираше...

Македонија 03.12.20 | 21:45

Филипче, ништо не е под контрола, сфаќате ли дека сте директен соучесник во смртта на еден куп луѓе кои ги газат овие ходници?

Венко Филипче, сфаќате дека сте директен соучесник кон смртта на еден куп луѓе кои ги газат овие ходници, негирајќи го фактот дека здравствениот систем е во тотален...

Вести 30.10.20 | 16:36

Инспекциските служби од вчеравечер работат со поголеми нови овластувања

Вчера во Службениот весник на РМ, објавени се измените и дополнувањата на Законот за заштита на здравјето на населението од заразни болести, со што и официјално од вчера...

Македонија 26.10.20 | 10:44

Не само по пријава, туку и по допрен глас полицијата ќе може да ви влезе во контрола

Имавме седница на главниот кризен штаб и сè уште немаме нови препораки кои подразбираат порадикални мерки. Но ништо не се исклучува, изјави во „Утрински брифинг“ на...

Македонија 10.10.20 | 20:52

Филипче: Суштината е да се ограничи групирање и да се носат маски, ако има правна пречка ќе најдеме начин да се надмине

Новите рестрикции се со цел да се забрани групирање по домовите во претстојниот период кога може да има семејни собири кои се ризик за појава на нови кластери.  Ако има...

Балкан 29.07.20 | 10:13

Турскиот Парламент го изгласа законот со кој се заострува контролата врз социјалните мрежи

Турскиот Парламент денеска го усови законот со кој се предвидува засилена контрола врз социјалните мрежи, што предизвикува загриженост во врска со слободата на изразување. Главните...

Балкан 21.07.20 | 15:26

Турција предлага посилна контрола врз социјалните мрежи

Партијата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска достави предлог-закон до Парламентот, кој предвидува посилна контрола врз социјалните мрежи. Главните...

Свет 17.06.20 | 18:42

Шефот на НАТО ја повика Кина да се приклучи на глобалната контрола на оружјето

Кина треба да учествува во глобалната контрола на оружјето, рече во средата генералниот секретар на Северно Атлантската Организација, Јенс Столтенберг, коментирајќи...

Црна хроника 02.06.20 | 12:44

Извршени контроли во 2.184 угостителски објекти, 24 не ги почитувале мерките

Министерството за внатрешни работи во соработка со Државниот пазарен инспекторат досега извршиле контроли на вкупно 2.184 угостителски објекти, при што констатирано...

Балкан 21.05.20 | 11:28

Зајакната гранична контрола поради Италијанци кои во Словенија влегуваат преку шумски патеки

Словенија ја зајакна граничната контрола кон Италија, откако викендов голем број Италијанци влегоа во земјата користејќи алтернативни премини, јави дописникот на...

Македонија 24.04.20 | 15:42

Инспекторите констатирале одредени недостатоци за средбата во Куманово

Вонредниот инспекциски надзор за утврдување дали има прекршување на протоколите околу средбата на владините претставници и локалните власти во Куманово, е завршен...

Здравје 17.04.20 | 19:23

Хигиеничарка во Домот за геријатрија заболена од Ковид-19, контролата во домовите за стари лица ќе се зголеми

Една вработена во Домот за геријатрија во Ѓорче Петров во Скопје која имала симптоми на Ковид-19 била тестирана при што се покажало дека е заразена. Контактирани се сите...

Свет 06.04.20 | 19:04

Норвешка успеа да ја стави епидемијата на коронавирус под контрола

Епидемијата на коронавирусот во Норвешка засега е под контрола, објави министерката за здравство. Норвежаните успеаја да ја намалат стапката на трансмисија на вирусот...

Црна хроника 19.03.20 | 14:07

МВР контролира над 2.000 лица во самоизолација и 390 со решенија за здравствен надзор

Министерството за внатрешни работи врши контрола на над 2.000 лица кои имаат наредба за самоизолација и на 390 кои имаат решенија за здравствен надзор во Македонија. Овие...

Здравје 24.02.20 | 20:31

Филипче убедува дека се засилуваат контролите на граничните премини, а цел авион од Италија поминал без контрола

Додека министерот Филипче убедува дека се засилуваат контролите на граничните премини и на скопскиот аеродром, македонските граѓани кои викендов пристигнале во државата...

Свет 23.12.19 | 12:33

За четири години Австрија потроши 300 милиони евра за гранична контрола

Австрискиот министер за внатрешни работи Волфган Пешорн изјави дака поради засилената контрола на границата, Австрија од 2015 години до сега потрошила 300 милиони евра. Тој...

Економија 23.08.19 | 08:54

УЈП денеска влегува во 1ТВ и БМЈ Груп

Управата за јавни приходи (УЈП) од денеска почнува со контролите во фирмите на Бојан Јовановски и кај физичките и правните лица поврзани со случајот „Рекет“. Контролите...