Ноќеска во 2 часот и 25 минути, Х.П од гостиварски Вруток во СВР Тетово пријавил дека еден час пред тоа во близина на гостиварското село Мердита бил пресретнат од неколку лица, кои го извлекле од возилото и му ја соблекле облеката.

Според пријавеното, тие извршиле пребарување во неговото возило и заминале.

Од СВР Тетово велат дека се преземаат мерки за расчистување на случајот.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.