Радоје Звицер водачот на Кавачкиот клан е поврзан со мексиканската мафија. Договорено било членовите на картелот Синалоа на Ел Чапо и картелот на новата генерација Халиско да овозможат непречен транспорт на кокаин до пристаништето во Ротердам, а тој пак на картелите ќе им даде дел од приходот од дрогата шверцувана од Еквадор во Европа.

ГОДИШЕН ПРИХОД 39 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ

И по апсењето на шефот на Хоакин Гузман, Лоера Ел Чап и екстрадицијата на САД  Синалоа, картелот остана меѓу најмоќните во светот. Сега бизнисот го водат неговите три сина и еден од основачите на картелот Исмаел Замбада, Гарсија Ел Мајо.

Колку е моќна оваа криминална организација покажува и фактот што во 2015 година проценките за нивните годишни приходи од дрога се движеа од три до неверојатни 39 милијарди долари.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.