Претседателот на Србија, Александар Вучиќ им одговори на премиерот Косово, Албин Курти и на претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ кои велат дека Србија се вооружува бидејќи е во паника.

Кога Албин Курти вели дека Србија е во паника затоа што се плаши да не остане сама, Србија денес како воено неутрална земја сама во целиот поширок регион? Но, сакам да го потсетам на нешто. Сте виделе лавови, слонови и тигри во циркусот, никогаш не сте виделе волк осамен во циркусот. Ние на Балканот имаме доста од овие прекрасни животни и јас секогаш би ја прифатил улогата на осамен волк отколку на хиени, бесрамен и неморален, без разлика колку ги има, три, пет, шест, понекогаш и 19. И уште полошо од хиени , кој пак треба да го почитуваш за да се препуштиш на крвожедност, ако ништо друго, уште полошо е да си мува „зунзара“ која се врти околу нив и чека хиените да им донесат некој плен како Албин Курти и Мило Ѓукановиќ- истакна Вучиќ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.