Ознака: Мило Ѓукановиќ
Балкан 06.10.20 | 08:58

Ѓукановиќ повика на консултации за формирање нова црногорска влада

Претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, испрати покана за консултации за мандатот за состав на Влада на Црна Гора. Како што беше соопштено од кабинетот на претседателот,...

Балкан 25.09.20 | 20:15

Ѓукановиќ: Секој може да бара што сака, јас немам намера да поднесам оставка

Претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, се огласи во јавноста со објаснување дека претходно преземените обврски го спречиле да присуствува на првата седница на...

Балкан 21.09.20 | 20:23

Ѓукановиќ: По изборите сите имаат причина да бидат задоволни

Претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, изјави дека присуството на набудувачката мисија на Европската мрежа на организации за набљудување на изборите (ЕНЕМО) било...

Балкан 19.09.20 | 21:58

Mило како Рамбо: Како Црногорците се шегуваат со Ѓукановиќ кој не сака да ја даде власта

Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ загуби на изборите но не се помирува со поразот. Тој пред неколку дена даде изјава дека ако треба ќе оди во „гора“ да ја брани...

Балкан 07.09.20 | 11:52

И Ѓукановиќ како Заев ќе бара аболиција?

Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ чија партија загуби на изборите се подготвува да побра аболиција. Аболицијата би ја барал од новата власт како гаранција дека...

Балкан 06.09.20 | 11:47

Поднесена кривична пријава против Мило Ѓукановиќ

Црногорски бизнисмен однесе кривична пријава против црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ. Го обвинува за кривично дело – насилна промена на уставното уредување. Во...

Балкан 05.09.20 | 10:08

После дебаклот на изборите: Мило Ѓукановиќ поднесува оставка?

Во Подгорица се одржала седница на Главниот одбор на Демократската партија на социјалистите – црногорските медиуми наведуваат дека ќе биде донесена одлука за свикување...

Балкан 02.09.20 | 16:02

Партијата на Ѓукановиќ и порача на меѓународната заедница да молчи, а тие ќе се обидат да направат влада  

Демократската партија на социјалистите (ДПС) на Мило Ѓукановиќ денеска објави дека е подготвена за постизборни разговори со потенцијални партнери за формирање нова...

Балкан 01.09.20 | 09:33

Koj e Мило Ѓукановиќ: Со Србите Србин, со Европјаните Европеец, за малку избегна обвинение за шверц на цигари

Мило Ѓукановиќ е еден од најдолговечните политичари во Европа. Неговиот подем почнува во 1990 година кога Социјалитичката партија на Црна Гора ја преименува во ДПС и...

Естрада 31.08.20 | 22:36

Оваа пејачка му беше швалерка на Мило Ѓукановиќ

Иако од 1988 година е во брак со Лидија Мило Ѓукановиќ во деведесеттите години бил во врска со фолк пејачката Јами. Мило бил затрескан во Јами и помислувал да се разведе...

Македонија 31.08.20 | 21:51

Maкедонските провладини медиуми не можат да го прежалат мафијашкиот режим на Ѓукановиќ

Пратеникот Иван Стојиљковиќ во Фејсбук статус го коментира однесувањето на македонските провладини медиуми за нивното однесување за состојбата во Црна Гора и за односот...

Балкан 31.08.20 | 11:59

Ова звучи познато: Мило ќе купува пратеници за да остане на власт

Партијата на претседателот Мило Ѓукановиќ не се откажува од власта.Иако ги загуби изборите, тој има план како да дојде до мнозинство во Парламентот. Иако гласовите се...

Балкан 30.08.20 | 23:41

Ѓукановиќ загуби: Опозицијата има мнозинство по 88,8 % обработени гласови

Првите проекции на мандатите на 88,8 обработените примероци покажуваат дека ДПС има 29 мандати, коалицијата „За иднината на Црна Гора“ 28, „Мирот е нашата нација“ 10 мандати,...

Балкан 30.08.20 | 22:13

Мило Ѓукановиќ со тесно водство на изборите во Црна Гора

Според првичните проценки од парламентарните избори во Црна Гора, од обработени 58% од гласовите Демократската партија на социјалистите на Мило Ѓукановиќ освоила 34,4...

Балкан 26.08.20 | 10:43

Еди Рама испрати порака на српски: Драг Мило, благодарам што постоиш

Кон крајот на предизборната кампања во Црна Гора, Демократската партија на социјалистите, предводена од Мило Ѓукановиќ,  доби поддршка од албанскиот премиер Еди Рама. Албанскиот...

Балкан 19.08.20 | 13:46

Синот на Аркан проговори: Taтко ми за Мило Ѓукановиќ говореше дека е голем Србин

Војин Ражнатовиќ, синот на Аркан проговори за односот што го имал со претседателот на Црна Гора,Мило Ѓукановиќ.Тие биле блиски пријатели и затоа сега Војин е разочаран...

Балкан 12.07.20 | 14:48

Ѓукановиќ: Уште од времето на Милошевиќ, Србија не била повеќе вмешана во внатрешните работи на Црна Гора отколку што е денеска

Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ оцени дека односите меѓу Црна Гора и Србија „не се добри“ и изрази надеж дека Белград „има здрав разум и подготвеност“ да...

Естрада 07.07.20 | 18:22

По неа праќаше приватен авион: Оваа фолк пејачка му беше љубовница на црногорскиот претседател Ѓукановиќ

Најдолговечниот политичар на Балканот, Мило Ѓукановиќ во деведесеттите години бил во врска со фолк пејачката Јами. Мило бил затрескан во Јами и помислувал да се разведе...

Балкан 22.06.20 | 18:42

Ѓукановиќ призна: Крадец сум, бидејќи им ја крадам илузијата за „голема Србија“

Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ денеска им порача на националистите кои го нарекоа крадец дека тие имаат право за тоа, затоа што тој ја краде нивната илузијата...

Балкан 16.06.20 | 10:35

Ѓукановиќ закажа консултации за датумот на изборите, опозицијата му порача: Не доаѓаме

Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ за денеска закажа консултации со партиите за датумот на парламентарните избори, но ниту една опозициска партија, па дури ни...