Ознака: Мило Ѓукановиќ
Балкан 15.10.21 | 13:57

Ѓукановиќ: Владата не може да биде функционална бидејќи ја имате пешадијата на српскиот свет во Парламентот

Актуелната влада е нефункционална и треба да се смени, бидејќи нејзиниот мандат претставува колапс на Црна Гора, изјави претседателот Мило Ѓукановиќ. Тој на форумот...

Балкан 09.10.21 | 20:03

Ѓукановиќ: Српската православна црква е прекугранична алатка на српскиот национализам

Претседателот на Црна Гора Мило Ѓукановиќ оцени дека Српската православна црква е единствената прекугранична инфраструктура на српскиот национализам. Ако некому...

Балкан 08.10.21 | 11:39

Мило Ѓукановиќ на сослушување кај обвинител поради „Пандорините документи“

Главниот специјален обвинител на Црна Гора, Миливоје Катниќ, изјави дека во случајот со „Пандорините докименти“, ќе биде сослушан претседателот на државата, Мило Ѓукановиќ...

Балкан 06.10.21 | 10:51

ЕУ им порача на црногорските државни органи да ги истражат наводите за Ѓукановиќ во „Пандорините документи“

Делегацијата на Европската унија во Црна Гора соопшти дека очекува надлежните државни органи соодветно да ги истражат наводите од аферата „Пандорини документи“,...

Балкан 04.10.21 | 09:12

Тука лежат милионите на Ѓукановиќ, а десната рака на Вучиќ ќе треба да објасни 24 луксузни станови на Црно Море

Тајното богатство и бизнисите на светските лидери, политичари и милијардери се откриени во едно од најголемите протекувања на финансиски документи. Околу 35 сегашни...

Балкан 24.09.21 | 09:59

Ѓукановиќ: Заканите за мултиетничката демократија на Западен Балкан се исклучително силни

Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ за време на Генералното собрание на ОН во Њујорк, предупреди дека Западен Балкан останува место на судир на геополитички интереси...

Црна хроника 22.09.21 | 09:50

Ѓукановиќ, за кого се интересира ФБИ говори за безбедност на Балканот

Во регионот има силни размислувања за одредени глобални политички нарушувања што доведоа до повторно будење на некои ретроградни политички идеи, главно инспирирани...

Балкан 21.09.21 | 15:06

Уставен одбор на црногорскиот Парламент утре ќе расправа по предлогот за разрешување на Ѓукановиќ

Уставен одбор на црногорскиот Парламент утре ќе го разгледа предлогот за разрешување на претседателот Мило Ѓукановиќ, поради кршење на Уставот на Црна Гора, што го...

Балкан 16.09.21 | 17:37

Милановиќ и Ѓукановиќ: Црна Гора е заложник на незаинтересираноста на ЕУ

Црна Гора е заложник на незаинтересираноста на европската политика, изјави денеска хрватскиот претседател Зоран Милановиќ за време на посетата на црногорскиот колега...

Балкан 09.09.21 | 15:46

Звицер избегал со авионот на Ѓукановиќ, дали го користел и македонскиот пасош?

Нови информации доаѓаат за лидерот на Кавачкиот клан Радоје Звицер.Како што објавува „Ало.рс“ Звицер од Црна Гора избегал со авионот на актуелниот претседател Мило...

Македонија 09.09.21 | 10:34

Ѓукановиќ: Црногорските граѓани се со Македонија

Претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ испрати телеграма со сочувство до претседателот на Македонија, Стево Пендаровски, откако најмалку 14 лица загинаа, а повеќе...

Вести 07.09.21 | 13:33

Кој е Мило Ѓукановиќ: Малку беше за Милошевиќ, малку за Русите, сега се колне во ЕУ и НАТО

Мило Ѓукановиќ е еден од најдолговечните политичари во Европа. Неговиот подем почнува во 1990 година кога Социјалитичката партија на Црна Гора ја преименува во ДПС и...

Балкан 05.09.21 | 16:44

Вучиќ со порака до Ѓукановиќ: Нема да дозволам црногорски мафијаши да владеат со Србија

Претседателот на Србија денеска му порача на цроногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ мафијашки групи од Црна Гора да владеат со Србија. Нема да ти дозволам да владееш...

Балкан 05.09.21 | 12:36

Ѓукановиќ за Јоаникије: Само човек без достоинство би дозволил да биде внесен во манастир со десантно слетување на хеликоптер

 Денеска на Цетиње бевме сведоци на големиот срам на Српската православна црква и на Владата на Црна Гора, срамота без преседан во долгата историја на црногорската...

Балкан 04.09.21 | 23:11

Eкстремистите победија, нема да има устоличување на српскиот митрополит на Цетиње

Противниците на устоличувањето на црногорско-приморскиот митрополит Јоаникиј во Цетински манастир победија. Нема да има устоличување на Цетиње. Претседателот Ѓукановиќ,...

Балкан 19.07.21 | 11:45

ЦИА знаела за шверцот на цигари на Ѓукановиќ: Имале спремен глисер да го спасат од Милошевиќ

Поранешниот амбасадор на САД во СР Југославија, Вилијам Монтогомери, во интервју за „Вечерњи лист“ открива детали за односот кој го имале со претседателот на Црна...

Балкан 10.07.21 | 22:17

Весна ги знае сите тајни на Ѓукановиќ, поради него ја напушти функцијата

Весна Меденица е досегашна претседателка на Врховниот суд . Таа мораше да ја напушти функцијата поради блиските врски со шефот на државата Мило Ѓукановиќ. Таа беше една...

Балкан 03.07.21 | 21:11

Ѓукановиќ: Многу е важно да се победи евроскептицизмот на Западен Балкан со помош на европските и евроатланските партнери

Првиот човек на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ во интервју за ТВ21 истакна дека и натаму постои сериозен скептицизам во однос на европската перспектива во сите општества...

Балкан 02.07.21 | 14:32

Ѓукановиќ: Денес логично зборуваме за падот на евроентузијазмот на Западниот Балкан

Преседателот на Црна, Мило Ѓукановиќ, за време на панел дискусија на Преспанскиот форум за дијалог, порача дека има застој во политиките на проширување на Европската...

Балкан 01.05.21 | 22:11

Се има се може: Ѓукановиќ го шета внукот во количка од 6.500 евра

Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ важи за еден од најбогатите политичари.А како и не бил кога на власт е од 1990 година. Тој со сопругата Лидија е забележан како...