Наредбата на Меѓународниот кривичен суд (МКС) за апсење на прускиот претседател Владимир Путин претседателот на Србија Александар Вучиќ ја нарече „одлука која ќе има лоши политички последици“, бидејќи покажува голема „неподготвеност за разговор, не за мир, туку и за примирје“.

Одлично, сега кога го обвинивте за најтешките воени злосторства, со кого ќе преговарате сега? Или нема да разговарате, да воспоставите мир или да чекате пораз? Уште колку треба да чекаме, дали навистина мислите дека ќе ја победите Русија за три, шест месеци или една година, праша Вучиќ на прес-конференција во Белград.

Вучиќ изјави дека „не е сигурен дека тоа било доволно мудра и паметно пресметана одлука“.

Целта на оние што го направија ова е да ја отежнат комуникацијата на Руската Федерација, но и секој што разговара со Путин секогаш да има на ум дека разговара со лице кое е обвинето за најтешки кривични дела, смета Вучиќ.

Коментирајќи ја можноста за апсење на Путин доколку дојде во Белград, врз основа на фактот дека Србија го ратификуваше статутот на МКС во 2009 година, Вучиќ рече:

Не грижете се за апсење, бидејќи Русија е под санкции и Путин нема од каде да дојде во Србија“.

Србија ги поддржа меѓународните резолуции и декларации во ОН кои ја осудуваат руската воена операција во Украина и го поддржуваат нејзиниот територијален интегритет и суверенитет, но одбива да се приклучи на санкциите на меѓународната заедница против Кремљ.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.