ЕУ ги измами Бугарите со признанието дека го прифаќа македонскиот јазик и идентитет!

Реакцијата на бугарското ВМРО доаѓа како одговор на вчерашниот говор на претседателката на ИК, Урсула фон дер Лајен, пред Собранието во Скопје. Таа од највисоката позиција во ЕУ го призна македонскиот јазик и идентитет на позадината на повеќеилјадните протести против документот што ги потврдува, односно т.н. Француски предлог, се вели во соопштението на бугарското ВМРО.

Овој чин, реално гледано, сам по себе е уште една евроатланска перверзија на бриселските арамии. Тие не го сакаат вашиот идентитет, но вие им го присилувате. Со оваа акција бриселските бирократи го предодредиле текот на идните преговори за членство на Република Македонија во ЕУ со симнување од рамката два исклучително важни услови, а тоа се – да се признае нашата заедничка историја до 1944 година и да не се легализира една измислена. од страна на коминтерните сатрапи јазик кој всушност е дијалект на бугарскиот. Според Борисов, Петков, Василев, Карадаи, Бојкиќев-Иванов и компанија на национални предавници, францускиот предлог го гарантирал токму тоа, како и заштита на правата на македонските Бугари?

Зарем „браќата“ од Европа не би биле гарант за заштита на бугарскиот национален интерес? Каде е сега државната реакција да бара одговори од Брисел зошто еднострано ја менуваат Одлуката на бугарскиот парламент и каде се еднаквите права на земјите членки?

Зошто се бара интерес само на една земја, а таа земја која самата не сака да биде дел од „Европската унија“ се гледа и од реакцијата на тамошните луѓе кои јасно им порачуваат на политичарите дека не како оваа ЕУ. Тие го сакаат дивиот македонизам и бугарскиот пасош за да ги искористат придобивките на Заедницата без да ги почитуваат нејзините правила и директиви. Ним им се допаѓа албанската инвазија и муслиманската асимилација, која додека се бори во Грците за горди наследници на Александар Македонски, тивко ги топи со години. Доволно е да погледнете наоколу додека патувате од Скопје до Охрид и да ги изброите албанските знамиња на куќите. Или само пешачете до Струмица, каде веќе едвај слушате „македонски јазик“.

Но, доста од нив. Ние во ВМРО сакаме точен и јасен одговор од сите оние отпадници кои гласаа за падот на т.н. вето за членството на Република Македонија во ЕУ во бугарскиот парламент. Што ќе правите сега за да ги заштитите сопствените гласови, со кои ги дозволивте овие глупости со Бугарија од ЕУ? Или ова беше цената за Брисел да каже дека фотографиите со шипката се лажни и да ослободи некој друг долгоочекуван милион од Петков и Василев, кои Лорер вешто ги „заврте“. Или, како што веќе рековме, дали е ова цената на новиот политички проект ПП-ГЕРБ, преку кој „Батковите“ од Европа и САД ќе ја преземат контролата над Бугарија?

Овие луѓе ја продадоа Бугарија, како што предупредуваме веќе неколку месеци. Или барем што остана од тоа, судејќи според целосниот недостаток на реакции во јавноста, велат од бугарското ВМРО.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.