Ознака: Красимир Каракачанов
Македонија 17.01.21 | 11:19

Каракачанов: Најтрагичниот дел од бугарската историја е Македонија

Бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана, Красимир Каракачанов одново повтори дека темата Македонија била од стратешки интерес во Бугарија. Бидејќи, како што велеше...

Македонија 16.01.21 | 16:09

Каракачанов: Никогаш нема да се согласиме странска земја да гради идентитет на сметка на кражба на бугарските историја и идентитет

Министерот за одбрана и Вицепремиер на Бугарија, Красимир Каракачанов, во интервју во емисијата „Лице в лице“ на „бТВ“, зборуваше за претстојните парламентарни избори...

Македонија 11.01.21 | 18:02

Бујар го негира Каракачанов: Не постои никаков Анекс со 12 точки

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во интервју за ТВ21 вели дека не постои никаков Анекс со 12 точки, за кој зборуваше бугарскиот вицепремиер Красимир Каракачанов. Не...

Македонија 11.01.21 | 13:41

Каракачанов: Во Македонија има див менталитет од 19 век, ги лаже умот дека Бугарија ќе направи компромис

Бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана, Красимир Каракачанов во изјава за бугарските медиуми денеска ја најави средбата со пратеникот на македонската Влада,...

Македонија 11.01.21 | 12:08

Каракачанов ја објави агендата на Бучковски: Ќе се сретнат вечерва во 18 часот, но не очекува напредок следните шест месеци

Специјалниот претставник во односите со Бугарија, Владо Бучковски е во Софија, каде има закажано повеќе средби. Во 18 часот е закажана средбата со најгласниот бугарски...

Македонија 10.01.21 | 21:17

Владата цели два месеца го крие бугарскиот анекс со 12 точки

Македонскиот владин врв и претседателот Стево Пендаровски од ноември го имаат, но го кријат анексот од 12 точки кој бугарската страна бара да буде прифатен од Македонија, Во...

Македонија 10.01.21 | 13:00

Заев и Османи го кријат Анексот: Да не е Каракачанов, јавноста нема да знае дека Бугарија поставила нови услови

Молк од власта откако Красимир Каракачанов најави дека во Скопје доставил Анекс од 12 точки кои Македонија ќе мора да го прифати ако сака да добие датум за почеток на...

Македонија 09.01.21 | 18:46

Вицепремиерот изолиран: Димитров бараше спорот со Бугарија да мирува до март, Бучковски патува во Софија

Само еден ден откако вицепремиерот Никола Димитров побара спорот со Бугарија да мирува до март за кога кај источниот сосед се одржуваат избори, од Софија доаѓаа најави...

Балкан 09.01.21 | 18:15

Каракачанов вели дека Македонија ќе добие датум за преговори ако прифатиме дека заедничката историја е бугарска

Република Македонија има шанса да добие датум за преговори во јануари или февруари, ако го потпишат Анексот со 12 точки, што ги подготвивме, изјави за НОВА-Њуз...

Македонија 09.01.21 | 18:11

Бучковски уште нетргнат, Каракачанов му порача: Бугарија нема да отстапи од своите барања

Специјалниот претставник на македонската Влада за спорот со Бугарија, Владо Бучковски следната недела доаѓа во Бугарија, изјави бугарскиот вицепремиерот и министер...

Македонија 09.01.21 | 14:25

Каракачанов: Македонија носела закони полоши од нацистичка Германија

Македонија носела закони кои биле полоши и од законите на нацистичка Германија тврди бугарскиот вицепремиер Красимир Каракачанов во својот последен напад врз Македонците. Бара...

Македонија 08.01.21 | 13:47

Заблудите на Каракачанов и бугарските манипулации со бројки

Бара ли бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана, Красимир Каракачанов, извинување за македонските Бугари или за Бугарите во Македонија од страна на македонските...

Балкан 07.01.21 | 00:16

Ќе му го видиме тилот на братот Каракачанов

Истражувањето на „Алфа Рисрч“, спроведено помеѓу 15 и 21 декември покажува дека помалку од половина од Бугарите со право на глас имаат намера да учествуваат на изборите....

Балкан 06.01.21 | 16:16

Каракачанов се заканува: Ако Македонија продолжи да се однесува како ментор, уште долго ќе чека за влез во Унијата

Бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов, во денешното гостување во емисијата „Ова утро“ на бугарската национална телевизија Би-ти-ви, рече...

Македонија 24.12.20 | 21:48

Каракачанов провоцира во свој стил : „Исус Христос бил Македонец“

Потпретседателот на бугарската влада, Красимир Каракачанов ги обвини македонските власти дека шират омраза кон Бугарите. Тој рекол дека на крајот на расправата за...

Македонија 24.12.20 | 20:25

Каракачанов за вакцините: Помагаме не на соседи туку на наши сонародници, Бугарија е држава на сите Бугари

Откако Бугарија најави дека ќе и помогне на Македонија со вакцините против Ковид 19, се огласи и бугарскиот вицепрепремиер Красимир Каракачанов. „Тука не станува збор...

Балкан 24.12.20 | 11:12

Каракачанов: Ќе излезе дека Македонците постојат од времето на апостол Павле, а дека Исус Христос бил Македонец

Во изјава за државната телевизија „БНТ“ Красимир Каракачанов, ги повика политичарите, македонската историја да ја градат врз основа на автентични факти. Тука од југословенско...

Македонија 21.12.20 | 17:37

Ој бе нетокму, имаш ли грам мозок, која ти е потребата да нагласуваш дека Каракачанов ти е пријател

Актерот Сашо Тасевски реагира на изјавата на премиерот Зоран Заев дека Красимир Каракачанов е негов пријател. Според Тасевски не ја гледа потребата за тоа бидејќи Каракачнов...

Македонија 21.12.20 | 12:53

Заев до Каракачанов: Не си легнавме како Бугари на 31 декември 1943, за на 1 јануари 1944 да се разбудиме како Македонци

На изјавата на бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана, Красимир Каракачанов дека пред 1944 година македонската нација не постоела, денеска премиерот Зоран Заев...

Македонија 20.12.20 | 15:25

Каракачанов провоцира: Кој прочитал повеќе од пет страни историја знае дека не постои македонски идентитет одделен од бугарскиот

Секој нормален човек што прочитал повеќе од пет страни историја, знае дека не постои македонски идентитет, одделен од бугарскиот пред 1944 година, порача Красимир Каракачанов. Шефот...