Црногорската полиција уапси неколку странски државјани во луксузниот комплекс Порто Монтенегро во Тиват под сомнение дека учествувале во трговија со луѓе, се со цел создавање и маркетинг на порнографска содржина.

Како што јавува црногорска Побједа, уапсени се О.Б.(34), државјанин на Украина, Б. трговија со В.Г.(43), државјанин на Соединетите Американски Држави, кој претходно бил лишен од слобода, а на штета на 21-годишна жена, што го потврдила и црногорската полиција.

Станува збор за полициска акција каде полициската управа извршила претрес во седум соби од хотел во Тиват при што биле пронајдени 18 странски државјани на Украина, Белорусија, Русија и Израел, како и 10 странски државјани на Соединетите Американски Држави, Украина, Русија, Белорусија и Грција, каде меѓу другото се пронајдени и одземени пари од различни валути, телефони, лаптопи, камери, фотоапарати и други предмети, а во таа прилика е уапсен В.Г..

„Во понатамошната кривична истрага идентификувани се и горенаведените лица кои учествувале во извршувањето на кривичното дело, кои се сомничат дека креирале порнографска содржина во периодот од 26 до 31 октомври со доведување во заблуда и злоупотреба на довербата на оштетените девојки О.Б., Б.П. и О.Л., се сомнева дека по барање на В.Г., чекирале авионски билети за оштетената девојка, а за други девојки биле задолжени за нивниот превоз од аеродром до местото на живеење, набавка на потребни работи, како и создавање порнографска содржина – фотографирање и снимање“, се вели во соопштението на полицијата.

Осомничените се изведени пред државниот обвинител во Вишото државно обвинителство во Подгорица.

Во оваа прилика се огласи и министерот за внатрешни работи на Црна Гора, Данило Сарановиќ, кој рече дека овие апсења се само една во низата победи во безмилосната и трајна борба против криминалот, кој се обидува да ги поткопа темелите на општествениот поредок во Црна Гора.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.