Турција официјално ги демантира медиумските извештаи за формирање „заеднички патроли“ со Грција во Егејското Море

Тврдењата на некои медиуми и медиуми дека „турско-грчките трупи ќе вршат заеднички патроли“ не се точни. Министерот за внатрешни работи, Али Јерликаја и грчкиот министер за поморски прашања и островска политика Христос Стилијанидес само разменија мислења за зајакнување на соработката за време на разговорите меѓу делегации“, се вели во соопштението на Турскиот центар за борба против дезинформации.

Од Центарот додаваат дека делегациите разговарале за начините за заедничка борба против илегалната миграција и криумчарењето мигранти, како и за зајакнување на соработката и комуникацијата меѓу крајбрежната стража на Турција и Грција.

Грција и Турција се во несогласувања со децении, при што ризикот од вооружен конфликт се појавува неколку пати. Спорните прашања вклучуваат конкурентни територијални претензии во источниот Медитеран, особено во регионот на Егејското Море, грчко-турската поделба на Кипар и разграничувањето на поморските граници.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, на состанокот со грчкиот премиер Киријакос Мицотакис во Атина на почетокот на декември 2023 година, порача дека нема прашања меѓу Турција и Грција што не можат да се решат. Грчкиот премиер ги повтори овие забелешки.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.