Судиите во Словенија денеска почнуваат двонеделен предупредувачки протест, кој ќе трае до 24 јануари, јави словенечките медиуми.

Протестот беше организиран поради неспроведувањето на уставната одлука од јуни минатата година, според која платите на судиите во Словенија се прениски. Според одлуката, платите на судиите требаше да се зголемат до 3 јануари 2024 година, но тоа не се случи.

За време на протестот, судиите ќе размислуваат дали да ги разгледуваат предметите кои се веќе поднесени.

Врховниот суд во Љубљана во понеделникот на својата веб-страница објави дека дури и за време на предупредувачкиот двонеделен протест, странките на веќе закажаните судски рочишта мора да присуствуваат, освен ако релевантните судови не ги известат за промената. Останатите судски и јавни евиденции ќе работат нормално во овој период.

Претседателот на Врховниот суд во Љубљана, Миодраг Ѓорѓевиќ, истакна дека платите на судиите во моментов изнесуваат приближно три четвртини од платите на другите вработени во судството.

Словенечката министерка за правда, Доминика Шварц Пипан рече дека уставниот амандман за зголемување на платите на судиите ќе биде направен, но со задоцнување.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.