Српскиот патријарх Порфириј на Бадник отслужи света литургија во манастирот Грачаница на Косово.

По литургијата, во Домот на културата во Грачаница, патријархот Порфириј им подели стипендии на средношколци и студенти од Косово и Метохија.

Патријархот Порфириј ќе го прослави Божиќ со српското население на Косово и Метохија, во Пеќската патријаршија.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.