Ознака: патријарх порфириј
Балкан 06.01.24 | 17:53

Српскиот патријарх Порфириј служеше Бадникова литургија во манастирот Грачаница на Косово

Српскиот патријарх Порфириј на Бадник отслужи света литургија во манастирот Грачаница на Косово. По литургијата, во Домот на културата во Грачаница, патријархот Порфириј...

Останати спортови 23.10.23 | 19:29

Ѓоковиќ правеше крштевка на децата во манстирот Острог, службата ја држеше патријархот Порфириј

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ, приреди крштевка за своите две деца Тара (6) и Стефан (9) во манастирот Острог во Црна Гора. Со тоа, српскиот тенисер ја продолжи...

Македонија 05.06.23 | 12:40

Српскиот патријарх Порфириј: Нека биде благословен македонскиот народ

Српскиот патријарх Иринеј на денешната литургија со Архиепископот Стефан потсети дека последен пат српски патријарх служел  во храмот Света Софија во Охрид пред точно...

Балкан 25.12.22 | 18:59

На Порфириј не му дозволуваат да одржи божиќна служба на Косово

Српската православна црква соопшти дека властите во Приштина му забраниле на патријархот на СПЦ Порфириј да дојде во Пеќската патријаршија во пресрет на Божик, јавува...

Балкан 14.10.22 | 12:58

Патријархот на СПЦ Порфириј устоличен во Пеќката патријаршија, на литургијата сослужуваше и владиката на МПЦ-ОА Петар

На црковниот празник Покров на Пресвета Богородица, патријархот на СПЦ Порфириј денска беше устоличен на тронот на пеќките архиепископи и српските патријарси во Пеќката...

Балкан 03.08.22 | 11:22

Црна Гора го потпиша Темелниот договор со СПЦ

Црногорскиот премиер Дритан Абазовиќ и српскиот патријарх Порфириј, во Подгорица го потпишаа Темелниот договор со кој се регулира функционирањето на СПЦ во Црна Гора. На...

Македонија 20.06.22 | 08:12

Српскиот патријарх Порфириј денеска во Охрид

Во манастирот Рождество на Пресвета Богородица – Калишта денеска во 18.00 часот ќе пристигне делегација на СПЦ предводена од Неговата Светост Српскиот Патријарх г.г....

Македонија 05.06.22 | 11:31

Патријархот Порфириј му го предаде томосот на архиепископот на МПЦ г.г. Стефан

Српскиот патријарх Порфириј денеска му врачи акт на поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г.г Стефан, со кој се потврдува одлуката...

Македонија 25.05.22 | 11:49

Пендаровски се слушна со српскиот патријарх и му честиташе на одлуката за автокефалност

Претседателот Стево Пендаровски оствари телефонски разговор со поглаварот на Српската православна црква, патријархот г. г. Порфириј, по повод донесената одлука од...

Македонија 24.05.22 | 00:59

Српскиот патријарх Порфириј пристигна во Скопје, го пречекаа г.г. Стефан и владиците

Попладнево неговото блаженство архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан го прими српскиот патријарх г.г. Порфириј со свештеничката придружба во неговата резиденција...

Македонија 23.05.22 | 08:30

Делегација на СПЦ преводена од патријархот Порфириј во посета на МПЦ-ОА

Во посета на Македонската православна црква (МПЦ) – Охридска Архиепископија денеска и утре ќе престојува делегација на Српската православна црква (СПЦ), предводена...

Македонија 19.05.22 | 07:59

Порфириј и г.г. Стефан со заедничка литургија во Белград

Во соборниот храм „Свети Сава“ во Белград денеска српскиот патријарх Порфириј и архиепископот охридски и македонски Стефан ќе служат архиерејска литургија за воспоставување...

Македонија 18.05.22 | 23:48

Добредојдовте, мили браќа, порача Порфириј: Со камбани пречекан г.г. Стефан во Белград

Српскиот патријарх Порфириј објави инсерти од пречекот на македонската црковна делегација предводена од г.г. Стефан во Белград. Како што ѕвонат ѕвоната на Светосавскиот...

Балкан 18.05.22 | 15:26

За српскиот патријарх е чудо што браќата од Македонија се вратија во единство со СПЦ

СПЦ се обидува да живее во духот на мирот со сите православни цркви, иако тука има несогласувања и кавги, но тоа се минливи работи, изјави денеска српскиот патријарх...

Балкан 11.01.22 | 10:37

Српскиот патријарх за спорот меѓу МПЦ и СПЦ: Oд се срце сакаме да се најде решение со братски, стрплив дијалог

Состојбата на раскол, не е природна и одржлива и затоа од се срце сакаме да се најде решение со братски, стрплив дијалог. Уверен сум дека единствениот правилен пат по...