Српската адвокатка Ана Селак посочува одредена контрадикторност во однос на осомничените за убиството на малата Данка и праша кој може да гарантира дека тие се сторителите.

Постулатите на кривичното право се такви што мора да се сомнева – дека секој е невин додека не се докаже спротивното. Нашето општество верува дека осомничените убиле на начинот на кој тие тврдат. И ние сме малку контрадикторни. Од една страна ги осудуваме поради моралните принципи што ги немаат, а од друга страна им даваме толкава доверба што веруваме дека извршиле одредено кривично дело на одреден начин. Ако ние како општество си дадеме право да им веруваме, обвинителството и судот не можат да си го дозволат тоа.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.