Зградата на улицата Шилерова, каде што се наоѓаше седиштето на „Земунскиот клан“ со кој командуваа Душан Спасојевиќ Шиптар, Миле Луковиќ Кум и Милорад Улемек Легија, беше брзо урната веднаш по атентатот на премиерот Зоран Ѓинѓиќ во 2003 година но сè уште не е јасно точно која е причината за тоа.

Некои тврдеа дека државата веднаш сака да му се одмазди на Спасојевиќ, кој во тоа време беше во бегство, со уривање на неговата  база, додека други велеа  дека сето тоа е само за да се сокријат и уништат трагите од познати личности и политичари кои биле во посета на зградата на Земунскиот клан во тоа време.

Миле Новаковиќ, поранешниот началник на Управата за криминалистичка полиција (УКП) и човекот кој учествуваше во откривањето и апсењето на убијците на премиерот ја наведува причината.

Ден по убиството на Ѓинѓиќ беше донесена одлука да се одмазди  Душан Спасојевиќ и да се урне зградата. Се шпекулираше дека тоа е направено за да не се открие кој доаѓал таму.  Доволно е да се подигнат касети и компјутери. Базенот се урива, за да не се најде влакна, каде со ДНК анализа би се утврдило кој се капел во базенот. – вели Новаковиќ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.