Ознака: Земунски клан
Балкан 08.08.22 | 10:58

Eден од организаторите на атентатот врз Ѓингиќ е задолжен за лебот во затворот

Eден од организаторите на атентатот врз Ѓингиќ е задолжен за лебот во затворот Александар Симовиќ (46), осуден на 35 години затвор за учество во убиството на премиерот...

Балкан 15.07.22 | 12:19

Ликвидаторот на Земунскиот клан од затвор напиша книга: Тврди дека Спасојевиќ и Луковиќ биле убиени па донсени во викендицата

Душан Спасојевиќ -Шиптар и Миле Луковиќ- Кум не беа убиени на 27 март 2003 година во Мељак! Два дена пред тоа и се предале на полицијата, па биле однесени во Централниот затвор ...

Балкан 11.07.22 | 22:54

Синовите ги однесоа в гроб: Татковците на водачите на Земунскиот клан имаа трагични судбини

Татковците на водачите на Земунскиот клан имаат трагични судбини. Пензионираниот рудар Милован Спасојевиќ, татко на Душан се заколнал„Не сакам копилето да ми се појави...

Балкан 13.06.22 | 10:40

Исплива најголемата тајна на Земунците: Во кланот имало и хомосексуалци

Сретко Калиниќ виан Звер, најбруталниот убиец на „земунскиот клан“ кој издржува 40-годишна затворска казна  за серија убиства и учество во атентатот на премиерот Зоран...

Балкан 08.06.22 | 09:57

Секоја чест браќа, ова не го правеа ни Земунците: Веља невоља ги пофалил другарите за убиствата

По киднапирањето и убиството на Никола Митиќ, Вељко Беливук и Марко Миљковиќ им честитаа на членовите на криминалната група за „завршената работа“ во август 2020 година...

Балкан 27.05.22 | 19:36

Снимките од куќата во Шилеровата улица постојат и се знае кој бил внатре

Зградата на улицата Шилерова, каде што се наоѓаше седиштето на „Земунскиот клан“ со кој командуваа Душан Спасојевиќ Шиптар, Миле Луковиќ Кум и Милорад Улемек Легија,...

Балкан 25.05.22 | 11:16

Имале модрици на лицето: Водачите на Земунскиот клан прво биле мачени па убиени?

Водачите на Земунскиот клан Душан Спасојевиќ и Миле Луковиќ се криеја по атентатот на премиерот Зоран Ѓинѓиќ до 27 март 2003 година кога полицијата ги пронајде и ги уби.Ваква...

Балкан 30.04.22 | 20:21

Koj e Филип Кораќ: Наследник на Земунскиот клан, вешто го крие изгледот, никој не смеел да го фотографира

Филип Кораќ кој од вчера е во затвор во Хрватска беше главен ривал на Веља Невоља и Марко Миљковиќ Месар.Токму тој ги донел хулиганите од Сплит на натпреварот Партизан...

Балкан 13.04.22 | 12:55

Голема акција во Босна: Се апсат припадници на Земунскиот клан

Припадниците на Државната агенција за истраги и заштита (СИПА) и Министерството за внатрешни работи на Република Српска од утрово низ Босна и Херцеговина спроведуваат...

Балкан 14.03.22 | 10:08

Групата на Веља невоља го имитира Земунскиот клан: Испраќаат заканувачки писма напишани однадвор

Божидар Спасиќ, поранешен функционер на Државната безбедност, оценува дека судењето на криминалната група на Беливук всушност е повторување на судењето на „земунскиот...

Балкан 22.02.22 | 12:15

Kaде завршија 30 милиони евра на Земунскиот клан?

Бојан Т, поранешен личен курир на Душан Спасојевиќ, откри дека Спасојевиќ во 2002 година на чување им дал 30 милиони евра на браќата Милош и Александар Симовиќ и Дејан Миленковиќ...

Естрада 04.02.22 | 23:22

Не е баш толку невина: Цеца пеела на забавите на Земунскиот клан, имале и заеднички бизниси

Цеца Ражнатовиќ одржувала одлични врски со Земунскиот клан, често пеела на нивните забави и имале заеднички бизниси, тврди Миле Новаковиќ, поранешн шеф на национална...

Балкан 08.01.22 | 21:06

Укината му е пресудата: Опасен член на „Земунскиот клан“ излегува на слобода

Апелациониот суд ги прифати жалбите на обвинителството и одбраната и ја укина првостепената пресуда на Третиот основен суд во Белград, со која поранешниот член на „земунскиот...

Балкан 24.12.21 | 10:16

Едниот се самоубил, другиот го проколнал синот никогаш да не му дојде на гробот: Татковиците на водачите на Земункиот клан имале тажни судбини

Водачите на Земунскиот клан Миле Луковиќ и Душан Спасојевиќ имаат тажни животни и семејни приказни од кои никогаш не се опоравиле. Приказната започна кога Душан Спасојевиќ...

Балкан 10.12.21 | 12:02

Куќата на Земунскиот клан чинела три милиони марки, но била срушена бидејќи не им се допаѓала на водачите

Некогашниот курир на Земунскиот клан раскажува дека озгогласената куќа на нивните водачи во улицата „Шилерова“ чинела 3 милиони тогашни марки и еднаш била срушена...

Балкан 07.12.21 | 10:37

Водачот на Земунскиот клан има вонбрачен син кој не се појавува во јавност поради страв од одмазда

Душан Спасојевиќ Шиптар, убиениот водач на „земунскиот клан“ има вонбрачен син а за него знаат само мал број најблиски! Спасојевиќ се ожени кога тој и неговата девојка...

Балкан 28.09.21 | 12:56

Братот на наследникот на Земунскиот клан е убиен поради крвна освета

Сведокот Милош Војиновиќ на вчерашното сведочење раскажа нови детали за убиството на Никола Бојовиќ во 2013 година во Белград. Тој нагласи дека Бојовиќ е убиен поради...

Балкан 05.07.21 | 14:42

ЦИА имала уфрлено агент меѓу Земунскиот клан!

Телохранителот на Зоран Ѓинѓиќ, Милан Веруовиќ откри тајна три децении поврзана со озогласениот Земунски клан. Тој тврди дека Чедомир Михајловиќ кој под мистериозни...

Балкан 29.06.21 | 11:14

Работниците проговорија: Teмелите на куќата на Земунците биле соѕидани со човечка крв

Работниците кои ја ѕидале куќата во познатата улица „Шилерова“ која била седиште на Земунскиот клан. Тие велат дека работите ги надгледувал Душан Спасојевиќ-Шиптар...

Балкан 11.06.21 | 23:21

Земунците го изеле половиот орган на нивниот непријател за вечера, откако претохдно го сомлеле во машина за месо

Објавата дека Веља невоља ги мелел непријателите во машина за месо не е негова оригинална идеја. Тоа го патентирале членовите на Земунскиот клан уште во 2006 година.По...