Претседателот на Србија и врховен командант на српската војската, Александар Вучиќ, синоќа нареди воените сили и сите единици на МВР да бидат во највисок степен на борбена готовност

Според законите за војска и одбрана на Србија, спроведувањето на мерките за подготвеност од страна на Армијата на Србија во случај на војна или вонредна состојба е наредено од претседателот на Србија како врховен командант на вооружените сили. Според член 43 од Законот за одбрана, подготвеноста на српските вооружени сили опфаќа преземање мерки за зголемување на оперативните и функционалните способности, кои се неопходни за спречување и елиминирање на заканите од предизвиците, ризиците и безбедносните закани, пишува Нова.рс.

Претседателот на Републиката или министерот за одбрана, по овластување на претседателот на Републиката, наредува спроведување на мерките за подготвеност на српските вооружени сили или делови од вооружените сили на Србија. Началникот на Генералштабот на српската Вооружените сили, врз основа на посебно овластување на претседателот на Републиката, а заради заштита и спасување луѓе, материјални и културни добра од природни непогоди, техничко-технолошки несреќи и непогоди, последици од тероризам и други големи несреќи, може да нареди мерки за приправност и употреба на единиците на вооружените сили на Србија, со цел отстранување на штетните последици кои можат да произлезат од невоени закани по безбедноста, се вели во Законот.

Во објаснувањето за Би-Би-Си во 2018 година, Министерството за одбрана вели дека подигнувањето на нивото на подготвеност на највисоко ниво подразбира подготвеност на вооружените сили на Србија да одговорат на секој развој на ситуацијата во најкус можен рок, доколку е потребно.

Министерството потоа додаде дека во пракса тоа значи дека силите на српските вооружени сили, наменети да реагираат во вакви ситуации, се во непосредна готовност за извршување на поставените задачи, додека останатите сили остануваат на ниво што овозможува извршување на задачите, согласно пропишаните рокови за ангажман.

Претходно борбената готовност на Војската на Србија беше подигната на 2 ноември годинава поради беспилотните летала кои од Косово влегоа во Србија. Нивото на борбена готовност на Армијата на Србија беше подигнато и во септември 2021 година, кога истече рокот за пререгистрација на возилата со српски регистарски таблички на Косово.

Вучиќ, исто така, нареди целосна борбена готовност на единиците на српската армија во мај 2019 година, кога косовската полиција на северот на Косово уапси 19 полицајци, од кои 11 беа од српска националност, поради корупција.

Српската војска превентивно ја зголеми борбената готовност на почетокот на август 2018 година поради, како што тогаш најави армијата, „настаните предизвикани од едностраните потези на Приштина“.

Директорот на српската канцеларија за Косово, Петар Петковиќ, рече дека ставањето на српската армија и единиците на МВР на највисоко ниво на подготвеност е одговор на непосредната закана од војна и „се она што прави Приштина за да го нападне северот на Косово“.

„Погром и „Бура“ никогаш повеќе нема да се повторат. Ова многупати го кажа претседателот Вучиќ. Важно е нашиот народ да знае дека зад нив стои државата Србија, која е подготвена да ги заштити животите на нашиот народ кои никому не пречат. Во Приштина велат дека се загрозува слободата на движење. И кажете ни на кои Албанци им се заканува слободата на движење?, праша Петковиќ и оцени дека косовскиот премиер Албин Курти „сака да биде господар на животот и смртта“.

Државниот секретар во српското Министерство за одбрана, Немања Старовиќ изјави дека подигнувањето на борбената готовност на војската на Србија и на МВР не претставува закана за никого, туку дека тоа е само предупредување.

Иако сме апсолутно посветени на мирот, на дијалогот и ако се прашуваа официјален Белград и Србија на северот на Косово, не би имале никаква ескалација, изјави Старовиќ за РТС.

Тој додаде дека ова е своевидно предупредување дека Србија нема да дозволи да се повторат настаните од 17 март 2004 година и нагласи дека очекува Кфор да ги заштити сите луѓе на Косово, особено малцинските заедници, меѓу кои, како што наведе, Србите се најзагрозени.

Српскиот претседател Александар Вучиќ претходно синоќа на Инстаграм објави дека ќе ги преземе „сите мерки за да го заштити српскиот народ“. „Даваме се од себе за да ги зачуваме мирот и стабилноста. За жал, тие не сакаа да не слушнат или не беа премногу заинтересирани да не слушнат“, вели Вучиќ во видеото.

Ние сме во тешка ситуација, но ќе дадеме се од себе и ќе се грижиме на секој начин како да ги зачуваме мирот и стабилноста и не само тоа, како да го заштитиме нашиот народ на северот на Косово и Метохија, рече Вучиќ.

Српскиот претседател Александар Вучиќ вчера од Рашка изјави дека тој прв ќе загине, но дека нема да го даде српскиот народ.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.