Откриен е мотивот за убиството на девојчето (11) во Грција, чие исчезнување е пријавено во ноќта меѓу неделата и понедeлникот, а кое вчера е пронајдено мртво. Полицијата го уапсила нејзиниот вујко, кој го признал злостортсвото.

Вујкото на сослушувањето рекол дека девојчето го избодел со штрафцигер, а потоа инспекторите ги одвел на нивата каде го оставил телото на малата Василики.

Според информациите, вујкото рекол дека пред убиството сакал да има сексуални однсои со малата внука. Девојчето го одбило и се заканило дека се ќе им раскаже на родителите, после што тој зграбил штрафцигер и и нанел повеќе убоди во вратот, градите и грбот.

Изворите од истрагата наведуваат дека детето имало повреди по рацете, веројатно задобиени додека се обидувала да се одбрани од силувачот.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.