„Очекувам МНР да го повика турскиот амбасадор, да побара објаснување, да побара целосна истрага, макар и заедничка, но овој случај дефинитивно мора да се утврди. Причините треба да бидат јасни , виновникот да биде јасен . треба да има одмазда и соодветно да ги преземеме неопходните мерки“, изјави претседателот Румен Радев, кој е во посета на Египет, цитиран од националната телевизија.

„Крајно опасен и неприфатлив случај“, рече тој по повод трагичниот инцидент со загинатиот полицаец кај Елхово, нарекувајќи го без преседан.

Тоа е неприфатливо. На секој совет на ЕУ, инсистирам на нашето забрзување и прифаќање во Шенген зоната, за многу поголема солидарност со Бугарија, која ја има најдолгата надворешна копнена граница на ЕУ, каде што има активен проток на мигранти, додаде шефот на државата.

Румен Радев заедно со негова делегација е во Египет за да учествува на 27. Конференција на страните на Рамковната конвенција на Обединетите нации за климатски промени (COP27).

Повеќе од 100 лидери од целиот свет ќе се приклучат на самитот во египетскиот град Шарм ел Шеик.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.