Оружјето кое САД го предале на земја од НАТО не може да се користи против друга земја од Алијансата, изјави грчкиот министер за надворешни работи Јоргос Герапетритис во денешното интервју за грчкиот ТВ канал Скај, цитиран од БТА.

Во контекст на претстојната средба на американскиот државен секретар Ентони Блинкен и грчкиот премиер Киријакос Мицотакис, денеска шефот на дипломатијата ги коментираше разговорите за продажба на борбени авиони Ф-16 на Турција и Ф-35 на Грција.

Герапетритис истакна дека неговата земја сака да се почитуваат законите на меѓународното право во рамките на НАТО.

„Ние [во Грција] разбираме дека не одредуваме како американската дипломатија ја обезбедува својата одбранбена помош на други земји, но она што бараме е во рамките на одбранбената алијанса, во НАТО, да се почитува принципот на интегритет. Ниту едно оружје не треба да се користи на штета на сојузничката земја“, рече министерот.

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска во Истанбул разговараше со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и турскиот министер за надворешни работи Хакан Фидан .

Турскиот претседател претходно истакна дека прашањето за одобрување на апликацијата на Шведска за влез во НАТО и одлуката на американскиот Конгрес за продажба на борбени авиони Ф-16 на Анкара се поврзани.

Анкара сака да набави 40 борбени авиони Ф-16 и 80 комплети за модернизација во вредност од околу 6 милијарди долари. Сепак, испораките на американско оружје за Турција станаа точка на расправија во САД откако Анкара ги купи руските противвоздушни ракетни системи С-400, поради што беа отстранети од програмата за борбени авиони Ф-35 од петтата генерација. Како што претходно изјави американскиот државен секретар, некои членови на Конгресот бараат снабдувањето со Ф-16 да се поврзе со чекорите што Анкара мора да ги преземе за да ја ратификува апликацијата на Шведска за членство во НАТО.

Грција, од своја страна, изрази загриженост за можноста за зајакнување на турското воздухопловство со нови додатоци, но рече дека тоа нема никаква врска со намерата на Атина да купи американски борбени авиони Ф-35.

„Ние не бараме војна, ние сме толерантни, не сме непријателски расположени“, изјави денеска шефот на грчката дипломатија, говорејќи за грчко-турските односи, истакнувајќи и дека „Грција можеби е релативно мала земја, но има голема дипломатска капитал кој победи со принципиелна политика“.

Во врска со кризната ситуација во регионот на Блискиот Исток, Герапетритис истакна дека „големата загриженост на Грција е дека може да се започне верижна домино реакција, која ќе влијае на другите територии, особено на северен Израел и Либан“. Шефот на дипломатијата рече дека во следните две недели има намера да ги посети Египет, Јордан, Саудиска Арабија и да се сретне со своите колеги од Израел и од палестинската територија.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.