Ознака: Јоргос Герапетритис
Македонија 13.06.24 | 12:45

Грчкиот министер за надворешни работи во Македонија ќе биде само неколку часа, средба со претседателката не е најавена

Грчкиот шеф на дипломатијата Јоргос Герапетритис денеска е  во Скопје на Процесот за соработка на Југоисточна Европа. Неизвесно е дали ќе има средба со претседателка...

Балкан 26.05.24 | 17:31

Ќе го почитуваме и ќе се грижиме да е почитуван Договорот од Преспа, ветува грчкиот министер за надворешни работи

Договорот од Преспа ќе го почитуваме и ќе се грижиме за негово верно почитување, не само затоа што државата има континуитет, туку и затоа што е очигледно дека е ратификуван...

Балкан 20.05.24 | 09:27

Шефот на грчката дипломататија потсетува дека Договорот од Преспа не може еднострано да се менува

Договорот од Преспа е меѓународен ратификуван договор и не може да се менува и да се ревидира еднострано, рече министерот за надворешни работи на Грција Јоргос Герапетритис...

Балкан 17.05.24 | 09:24

Шефот на грчката дипломатија: Договорот од Преспа е договор што има огромни проблеми

Грчката Влада реагираше со исклучително брзи рефлекси, на само неколку часа по инаугурацијата на новата претседателка на Македонија се активираа претседателката...

Балкан 09.05.24 | 15:07

Се надевам дека нема да има промена во надворешната политика кај соседите, вели грчкиот шеф на дипломатијата

Надеж дека новата Влада на ВМРО-ДПМНЕ нема да направи промени во надворешната политика, но и дека земјата ќе го продолжи својот европски пат, изрази шефот на грчката...

Балкан 12.04.24 | 23:05

Герапетритис: Меморандумите ќе се ратификуваат кога ќе постои целосна усогласеност во спроведувањето на Договорот од Преспа

Доцнењето на ратификацијата на трите меморандуми со Македонија, според шефот на грчката дипломатија Јоргос Герапетритис, не е поради внатрешните политички...

Македонија 27.02.24 | 08:09

Kaко дојдовме до тоа Грција да нѐ уценува за обврските од Договорот од Преспа: Заев и Димитров преговорите ги префрлија од Обединетите нации во ЕУ

Сегашната српска опозиција и власта на СДСМ на идентичен начин преговорите за статусот на Косово и спорот со Грција за разликите за името ги префрлија од Обединетите...

Балкан 26.02.24 | 16:32

Иако тие сменија само еден знак: Грција нѐ искара да го почитуваме Договорот од Преспа

Нашите односи со Македонија се наоѓаат на исклучително задоволително ниво, билатералните односи се развиени во последните пет години, многу повеќе во споредба...

Балкан 03.02.24 | 14:39

Герапетритис: Грција ја поддржува европската перспектива на Турција

Грција отсекогаш го поддржува европскиот пат на Турција. Тоа е во интерес и на Европската Унија и на стабилноста во поширокиот регион на источниот Медитеран, порача...

Балкан 31.01.24 | 11:29

Грција ни повтори да си знаеме: Договорот од Преспа не може еднострано да се менува

Договорот од Преспа е меѓународен договор, има сила над сите законски одредби и не може еднострано да се менува од никоја од двете страни, порача министерот за надворешни...

Балкан 16.01.24 | 21:35

Герапетритис: Грција е во позиција да има креативна и суштинска интервенција во прашањето на Блискиот Исток

Треба да ги фокусираме сите наши напори да можеме да го спречиме ширењето на кризата и во други региони, кои по дефиниција се особено ранливи, како што се Либан и Црвеното...

Балкан 07.01.24 | 10:17

Оружјето на членка на НАТО не може да се користи против друга членка, рече шефот на грчката дипломатија

Оружјето кое САД го предале на земја од НАТО не може да се користи против друга земја од Алијансата, изјави грчкиот министер за надворешни работи Јоргос Герапетритис...

Свет 08.11.23 | 11:13

Герапетритис: Секако дека постои првото на самоодбрана, но важно е како ова право се остварува

За правото на Израел на самоодбрана, но и за тоа како ова прво се остварува и дека веќе е надмината неопходната мера, говореше меѓу другото, министерот за надворешни...

Балкан 28.06.23 | 11:48

Јоргос Герапетритис – професорот по уставно право, нов министер за надворешни работи на Грција

Професорот по уставно прави со богата академска кариера, поранешен државен секретар и поранешен привремен министер за транспорт и инфраструктура преземајќи го „жешкото...