Во изминатите 24 часа во Словенија се потврдени 4257 нови случаи на корона вирус, а 15 луѓе починале, објави тамошниот Институт за јавно здравје. Бројот на новозаразени е за над 3000 помал отколку пред една недела, а во земјата во моментов има над 145 илјади активни заболени, скоро 10 илјади помалку од вчера.

Сите епидемиолошки показатели се во тренд на смирување, а владата најави дека во вторник ќе расправа за прилагодување на мерките на новата ситуација.

Во болниците во моментов има 774 ковид-пациенти, од кои 135 се тешко заболени на интензивна нега. Намалување на бројот на хоспитализирани се очекува во текот на наредната недела.

Ако сегашниот поволен епидемиолошки тренд продолжи и ако не се појават нови варијанти на корона вирусот, бројот на нови случаи до наредниот месец ќе се преполови.

Од корона вирусот во Словенија досега починаа над 6000 луѓе. Над 1,2 милиони луѓе во земјата се вакцинирани, односно скоро 58 отсто од вкупното население на Словенија.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.