Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис вчера порача дека очекува новиот премиер на Македонија јасно да каже дека го почитува Договорот од Преспа, дека името на неговата земја е Cеверна Македонија и дека ќе го користи внатре и надвор од неговата земја.

Мицотакис во интервју за телевизијата „Стар“ посочил дека Атина се залага за добри односи, но дека е неопходно да се почитува Договорот од Преспа.

 

– Видов некои изјави на претседателката на Македонија и мислам дека отстапи од нејзините првични изјави. Се стремиме кон добри односи со Македонија, но многупати сме кажале дека добрите односи минуваат преку почитување на суштината на договорот што го потпишаа двете земји, рекол Мицотакис, пренесува грчкиот јавен сервис „ЕРТ“.

Тој повторил дека Договорот има многу проблеми поврзани со, како што наведе, признавањето на македонскиот јазик и етничка припадност.

– Но, Договорот определи едно име за сите и тоа соседите мора да го почитуваат. Оттаму очекувам новиот премиер кога и веднаш штом положи заклетва, да даде експлицитна изјава дека го почитува Договорот од Преспа и дека неговата земја се вика Македонија, но и дека ќе го користи името внатре и надвор од својата земја, истакнал грчкиот премиер.

Претседателката Гордана Сиљановска – Давкова вчера повтори дека ќе го почитува Преспанскиот договор, но ќе го задржи правото некогаш да ја употребува придавката или името.

-Повикувам да се препрочита Преспанскиот договор, особено во делот на промената на документите за внатрешна употреба што е непознат феномен во историјата на човештвото, во врска со фактот дека таму се врзува овој чин или крајниот рок за истекот на пет години, меѓутоа и за отворањето на првото поглавје и на поглавјата. Кој одлучува за отворање на прво поглавје? – Европската унија. Значи и тие требале да сторат нешто за реализација на Преспанскиот договор, кажа Сиљановска-Давкова за домашните медиуми.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.