Ознака: Киријакос Мицотакис
Балкан 07.02.21 | 15:12

Грците гневни: Мицотакис „лабаво“ руча на остров за време на полициски час

Реакции во Грција, како на социјалните мрежи, така и од опозициските партии предизвикаа фотографиите од собирот и ручекот на грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис и неговите...

Балкан 27.01.21 | 15:44

Се огласи Ципрас: Мицотакис ги поткопува нашите национални интереси

Грчкиот премиер Киррајкос Мицотакис успеа да ја искористи политичката цена на Договорот од Преспа и протагонистичката улога на поранешниот премиер Андонис Самарас...

Балкан 21.12.20 | 14:02

Мицотакис ќе се вакцинира првиот ден кога вакцината ќе биде достапна во Грција, веројатно на 27 декември

Лично јас, како што се обврзав, ќе се вакцинирам на првиот ден кога вакцината ќе биде достапна во Грција, ако сè биде во ред, на 27 декември, истакна грчкиот премиер Кирјакос...

Македонија 15.09.20 | 08:57

Заев денеска во Атина, најавени средби со Мицотакис и Сакеларопулу

Премиерот Зоран Заев од денеска ја започнува дводневната работна посета на Грција, а утре ќе учествува на панел дискусија во рамките на конференција на Економист „24-та...

Македонија 14.09.20 | 09:40

Заев од утре на конференција на „Економист“ во Атина, ќе се сретне со Мицотакис

Премиерот Зоран Заев утре и задутре (15 и 16 септември) ќе биде во дводневна работна посета на Грција, каде ќе учествува на конференција на угледниот магазин „Економист“...

Балкан 13.09.20 | 09:45

Тензии меѓу Атина и Анкара: Грција најавува набавка на воени авиони и опрема

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис најави набавка на воени авиони и опрема, а најголем добитник од од оваа програма, ќе биде Франција, со оглед дека Атина планира да...

Балкан 28.02.20 | 16:33

Мицотакис: Грција нема да толерира нелегални влегувања во земјата

Сакам да бидам јасен: никакви нелегални влегувања во Грција нема да бидат толерирани, ја зголемуваме нашата гранична безбедност, напиша на Твитер грчкиот премиер Кирјакос...

Балкан 16.01.20 | 09:00

Мицотакис ја номинира судијката Катерина Сакеларопулу за претседателка на Грција

Грчката конзервативна влада ја номинира судијката Катерина Сакеларопулу за претседател на земјата, пренесе „Ројтерс“. Улогата е претежно церемонијална, а шефот на...

Балкан 11.12.19 | 16:17

Ципрас: Мицотакис со три раце ќе потпишеше договор како тој од Преспа

Знам дека грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис апсолутно знае дека да беше тој и да имаше еден таков договор ќе го потпишеше со три раце, а не со две – вели поранешниот...

Балкан 19.11.19 | 14:07

Мицотакис: Европа одредени земји третира како соодветен „паркинг простор“ за бегалци и мигранти

Европа ги третира земјите на пристигнување, како што е Грција, како соодветен „паркинг простор“ за бегалци и мигранти, изјави грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во...

Балкан 15.11.19 | 10:10

Мицотакис до премиерот во заминување Заев: Драг Зоран, името и угледот на нашата Македонија е наш приориет

Ја користам можноста, верувам изразувајќи го ставот и на премиерот Борисов, да уверам дека Европа и покрај воздржаноста, ги држи отворени вратите за Западен Балкан и...

Економија 14.11.19 | 21:40

Грција е втор најголем трговски партнер на нашата земја

Премиерот во заминување Зоран Заев вечерва оствари средба со грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, на маргините на Самитот во Солун, каде заедно со премиерот на Бугарија...

Македонија 14.11.19 | 20:24

Премиерот во заминување тврди: Грција ќе помогне да добиеме датум за преговори со ЕУ

Грција ќе помогне да добиеме датум за почеток на преговорите со ЕУ, а спроведувањето на Преспанскиот договор ќе оди според предвидената динамика, изјави премиерот во...

Балкан 14.11.19 | 18:12

Грците само што ја регистрираа „Macedonia the GReat“, трговска ознака за „македонските производи“

Слоганот „Macedonia the GReat“, со потенцирани букви ГР како кратенка за Грција и буквата „М“ како ознака, испишани со бело на сина позадина, се новите колективни трговски...

Балкан 29.10.19 | 18:01

Мицотакис: Грција со постапки докажува дека е столб на стабилност, безбедност и раст

Во турбулентна средина, Грција, не со зборови туку со постапките докажува дека е столб на стабилност, безбедност и раст, изјави грчкиот премиер, Кирјакос Мицотакис во...

Балкан 25.10.19 | 15:42

Мицотакис предлага нашиот бренд да биде „Маcedonia“, а грчкиот „Маkedonia“

Грчкиот премиер Мицотакис се обидува да го исполни своето предизборно ветување и преговара со грчките извозници за моделот со кој тие ќе ги брендираат своите производи...

Балкан 18.10.19 | 10:32

Мицотакис поддржува наше членство во ЕУ доколку ги почитуваме меѓународните договори

Поддршка за членство во ЕУ за северните соседи, изрази премиерот на Грција, Кирјакос Мицотакис пред почетокот на вчерашниот самит на Унијата, позиција која од опозициската...

Балкан 05.10.19 | 21:09

Помпео во Атина, во Солун запалено американското знаме

Протокол со амандмани на веќе постоечкиот Договор за одбранбена соработка од 90-те години меѓу Грција и САД потпишаа шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас и американскиот...

Македонија 25.09.19 | 13:27

„Здраво јас сум Зоран, драго ми е што се среќаваме“

Грчките медиуми објавија дел разговорот што го водеа премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Кирјакос Мицотакис за време на нивната прва средба во Њујорк. З.З....

Македонија 24.09.19 | 10:46

Заев на средби со Гутереш и Мицотакис, и на прием кај Трамп

Премиерот Зоран Заев, која ја предводи владина делегација на 74. Генерално собрание на Обединетите нации, во Њујорк, според грчки извори денеска треба да има средба со...