Околу 9 часот и 40 минути пред оградата на јужната страна на Марковиот плоштад во Загреб, непознато лице се полило со бензин и се самозапалило, потврдија за Индекс од загрепската полиција.

Според неофицијални информации, маж се самозапалил и се здобил со тешки телесни повреди.

Итната помош веднаш пристигнала на местото на настанот, а мажот бил жив кога започнало лекувањето на повредите.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.