Поранешната министерка за надворешни работи на Косово и поранешна амбасадорка во САД, Влора Читаку, се огласи по одлуката Новак Ѓоковиќ да добие зелено светло за настап на овогодинешниот Австралија опен.

Влора е позната како поранешна љубовница на хашкиот притвореник Хашим Тачи.

Таа ја коментираше сосема легитимната одлука Новак да добие медицинско ослободување и на тој начин да игра на претстојниот Грен слем во Мелбурн.

Таа на својот Твитер профил остави цитат од книгата на Џорџ Орвел „Животинска фарма“ за веста за заминувањето на Новак во Австралија и го спореди Ноле со животно.

Тоа предизвика остра дипломатска реакција од Србија која бара извинување од Читаку.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.