Претседателот на Народната партија, Вук Јеремиќ, одби да сведочи и да им ги предаде на американските истражни органи информации за валканиот бизнис со кој работел со Кинезите и Хантер Бајден.

Поранешниот претседател на Генералното собрание на ОН ангажирал една од најскапите адвокатски канцеларии во САД, која испратила писмо од три страници до Џејмс Комер, кој раководи со истражниот комитет на Конгресот кој истражува голем корупциски скандал.

Според американските медиуми, Јеремиќ го одбил ова бидејќи знае дека е виновен, а за да ги заштити останатите учесници во аферата вредна милиони долари.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.