Ознака: Вук Јеремиќ
Балкан 17.03.23 | 23:02

Слично како со спорот за името кога дојде СДСМ: Поранешната српска власт ги преместила преговорите за Косово од ОН во ЕУ

Преговорите за Косово и Метохија беа преместени од Обединетите нации и префрлени под покровителство на Европската унија со усвојувањето на резолуцијата во Генералното...

Балкан 08.03.23 | 15:17

Jeремиќ одби да сведочи за бизнисите со Кинезите и синот на Бајден

Претседателот на Народната партија, Вук Јеремиќ, одби да сведочи и да им ги предаде на американските истражни органи информации за валканиот бизнис со кој работел со...

Балкан 27.02.23 | 19:40

Американците се спремаат да го апсат некогашниот Генерален секретар на ОН Јеремиќ поради Бајден

Вук Јеремиќ, претседателот на Народната партија во Србија и поранешен претседател на Генералното собрание на Он, доби рок од Републиканците, кои го контролираат Претставничкиот...

Балкан 13.02.23 | 22:09

Вук Јеремиќ преку синот на Бајден дошол на чело на ОН?

Во рамките на истрагата против Хантер Бајден, синот на Џо Бајден, Надзорниот комитет на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес ги проверува и неговите врски со...

Балкан 24.01.23 | 18:53

Поранешниот српски министер за надворешни работи од скијање во Крањска Гора му „соли памет“ на Вучиќ

Лидерот на Народната партија Вук Јеремиќ му држи говори на претседателот на Србија Александар Вучиќ за Косово и дека е спремен да прифати лош договор. Тој од скијање...

Балкан 27.12.22 | 12:32

Курти и се заблагодари на српската опозиција за независноста на Косово

Косовскиот премиер Албин Курти во новогодишно интервју нагласи  дека Белград постојано се обидува да „измисли временска машина“ и дека е благодарен на тогашната...

Балкан 28.06.21 | 20:41

Искри помеѓу Вучиќ и Јеремиќ – видео од инцидентот од кој за малку беше избeгнaтa тeпaчка

Малку недостасуваше договорената средба помеѓу српскиот претседател Александар Вучиќ и опозиционерот Вук Јеремиќ да прерасне во физичка пресметка и тоа во претседателската...

Балкан 04.07.20 | 16:48

Вук Јеремиќ го напушта опозицискиот Сојуз за Србија

Народната партија на Вук Јеремиќ изгласала напуштање на заедничката советничка група на Сојузот за Србија (СзС) и во иднина ќе настапува самостојно во Собранието на...

Балкан 09.12.19 | 14:51

Јеремиќ: На пролет во Србија ќе има лажни избори, а вистинските ќе бидат во зима

Претседателот на Народната партија (НС) и претседавач на опозициската коалиција Сојуз за Србија (СзС), Вук Јеремиќ, изјави дека 2020 година ќе биде клучна и ако опозицијата...