Сопственичка на ресторан за брза храна од Славонски Брод е прогласена за виновна и е осудена за покачување на цената на бурекот за 1,58 куни и на јогуртот за 1,27 куни. Пресудата е правосилна, пренесуваат медиумите во регионот.

Според туристичката инспекторка, таа ги покачила цените по воведувањето на еврото, односно во периодот од 1 до 18 јануари годинава, пишува „Даница.хр“.

Во деловните простории на ресторан за брза храна во Славонски Брод при давањеугостителски услуги користела неправедни или агресивни деловни практики забранети со одредбите од Законот за заштита на потрошувачите. Бурек со сирење продавала за 15 куни, односно за 1,99 евро на 31 декември, а од 1 до 18 јануари истата услуга ја давала за 16,58 куни, односно за 2,20 евра, па ја зголемила цената на услугата во износ од 1,58 куна или 0,21 евра, што е зголемување од 10,53 отсто.

Потоа на 31 декември продавала бурек со месо за 15 куни или 1,99 евра, а од 1 до 18 јануари истата кетеринг-услуга ја давала за 16,58 куни или 2,20 евра, па услугата ја зголемила за сума од 1,58 куна, што е пораст од 10,53 отсто.

Услугата продавање јогурт за 4 куни или 0,53 евра ја давала на 31 декември, а од 1 до 18 јануари истата услуга ја давала за 5,27 куни или 0,70 евра, па услугата ја зголемила 1,27 кунас или 0,17 евра, што е зголемување зод 31,75 отсто.

Таа неоправдано ги зголеми цените по 31 декември, каде што ги стави потрошувачите во понеповолна финансиска состојба користејќи го воведувањето на еврото како официјална валута и околностите во кои се наоѓаат потрошувачите, што значително влијаеше на одлуката на потрошувачот при купување, заклучи судијата.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.