Рано утрово, во Сараево, на подрачјето на општина Центар, била фрлена експлозивна направа, а според првичните информации, нема повредени.

Според сараевскиот портал „Кликс“, инцидентот се случил во близина на угостителски објект.

Просторот е ограден со жолта полициска лента, а истрагата ја вршат службеници на МУП на кантонот Сараево, пренесуваат локалните медиуми.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.